Wnioski o areszt dla kolejnych podejrzanych w aferze reprywatyzacyjnej

Polska

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała wnioski do sądu o 3-miesięczny areszt tymczasowy dla Gertrudy J.-F. i Mariusza P. podejrzanych w aferze reprywatyzacyjnej. Wobec trzeciego podejrzanego - Jerzego M. zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 50 tys. zł, dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

Jak podkreśliła prokuratura, podejrzani pozostają pod zarzutami popełnienia przestępstw urzędniczych polegających na niedopełnieniu obowiązków w procedurze reprywatyzacyjnej.

 

Rzecznik Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wyjaśniła, że prokuratura wnioskuje o areszt wobec Gertrudy J.-F. i Mariusza P., ponieważ istnieje "obawa mataczenia w prowadzonym śledztwie".

 

"Nie zgromadzono wszystkich niezbędnych dowodów"

 

Zarzuty postawione urzędnikom stołecznego Ratusza są związane z procedurą zwrotu działki obywatelowi Danii przy pl. Defilad (przedwojenny adres: Chmielna 70), i przyznania prawa do użytkowania wieczystego tej działki innym osobom, przez co miasto straciło ponad 62 mln zł. Przestępstwa, których dotyczą zarzuty, zostały popełnione w latach 2011-2012.

 

- Podejrzani nie dopełnili obowiązku dbania o środki publiczne, obowiązku podejmowania decyzji w oparciu o prawidłowo dokonane ustalenia i wykonywania swoich obowiązków ze szczególna starannością - powiedziała wcześniej Zimoląg. Dodała, że w toku postępowania administracyjnego dotyczącego zwrotu działki, wbrew obowiązującym przepisom, nie zgromadzono wszystkich niezbędnych dowodów, np. nie sprawdzono, czy obywatel Danii otrzymał odszkodowanie - a to zostało mu przyznane.

 

Zarzuty postawiono w ramach tego samego postępowania, w którym w zeszłym tygodniu zatrzymano pięć osób.

 

Urzędnicy zostali zatrzymani w poniedziałek. Mariusz P. to kierownik Działu Nieruchomości Dekretowych m.st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy. Gertruda J.-F. jest naczelnikiem Wydziału Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, a radca prawny Jerzy M., który w przeszłości pełnił funkcję koordynatora samodzielnego wieloosobowego stanowiska pracy radców prawnych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, nie jest już zatrudniony w ratuszu.

 

Zarzuty korupcji oszustwa

 

W poprzedni wtorek prokuratura przedstawiła dwa zarzuty związane z korupcją i oszustwem byłemu urzędnikowi stołecznego ratusza Jakubowi R. i trzy adwokatowi Robertowi N., któremu ws. tzw. dzikiej reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie zarzucono korupcję, oszustwo i podrobienie pełnomocnictwa.

 

Były zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakub R. według prokuratury przyjął od Roberta N. korzyść majątkową w wysokości 2,5 mln zł w zamian za decyzje dotyczące ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy Placu Defilad 1.

 

Według prokuratury, podrobionym przez Roberta N. dokumentem posłużyła się przed sądem trzecia z zatrzymanych osób - Alina D. (matka Jakuba R., także jest adwokatem). Kobieta odpowie za posłużenie się sfałszowanym dokumentem. Zarzuty w sprawie usłyszeli również Wojciech R. (ojciec Jakuba R.) i Mariusz L. Obaj mężczyźni, tak jak wszyscy zatrzymani, usłyszeli zarzuty udziału w oszustwie na szkodę spadkobierców gen. Tadeusza Kasprzyckiego (ostatniego ministra spraw wojskowych w II RP - PAP). Straty spadkobierców generała prokuratura szacuje na 27 mln zł.

 

W środę w zeszłym tygodniu Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia zdecydował, że Jakub R., Robert N., Wojciech R. Alina D. trafią do aresztu na trzy miesiące. Wobec piątego z zatrzymanych, Mariusza L., prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie 500 tys. zł, zakaz opuszczania kraju i zatrzymanie paszportu oraz zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

 

Polsat News, PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie