Polski konsulat we Lwowie oblany farbą. Policja wszczęła postępowanie

Świat
Polski konsulat we Lwowie oblany farbą. Policja wszczęła postępowanie
PAP/Darek Delmanowicz

Ukraińska policja wszczęła w środę postępowanie karne w sprawie aktu wandalizmu wobec konsulatu Polski we Lwowie. W nocy siedzibę konsulatu oblano czerwoną farbą, a na ogrodzeniu umieszczono wykonany sprayem napis w języku ukraińskim "Nasza ziemia".

Śledztwo prowadzone jest z paragrafu mówiącego o chuligaństwie. Sprawcom grozi za to kara do pięciu lat pozbawienia wolności - przekazała policja obwodu lwowskiego.

 

Do zdarzenia doszło w środę o godzinie 4.30 (3.30 w Polsce). Właśnie w tym czasie policja otrzymała telefon, że ktoś maluje napis na parkanie konsulatu RP - poinformowano w komunikacie.

 

Wcześniej ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło mówił, że kamery zarejestrowały dwie osoby, które najprawdopodobniej zostały spłoszone i nie dokończyły malowania napisu. - Na parkanie przy konsulacie namalowano napis "Nasza ziemia". Zdaje się, że napis jest niedokończony, bo nie wiadomo do końca, o co tu chodzi - powiedział.

 

Dyplomata poinformował też, że lwowskie państwowe władze obwodowe zadeklarowały pomoc w śledztwie i pomoc przy usuwaniu szkód.

 

"Zainteresowanie trzeciej strony, by zaszkodzić relacjom ukraińsko-polskim"

 

Incydent we Lwowie potępiło MSZ Ukrainy, które oceniło, że obserwowane w ostatnim czasie natężenie takich wydarzeń w miejscach związanych z Polską "świadczy o zainteresowaniu trzeciej strony, by zaszkodzić relacjom ukraińsko-polskim".

 

Wcześniej, w styczniu, doszło do zniszczenia pomnika Polaków pomordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien. Znajdujący się tam krzyż został wysadzony w powietrze, a tablice z nazwiskami ofiar zamalowano farbą. W styczniu także pomazano czerwoną farbą polską i ukraińską część cmentarza ofiar NKWD w Bykowni, na którym znajduje się cmentarz polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Władze Ukrainy uznały to za prowokacje, wymierzone w stosunki z Polską.

 

- Te incydenty są tak samo antypolskie, jak i antyukraińskie i władze ukraińskie mają tego świadomość. Podkreślają one, że Huta Pieniacka, Bykownia, a teraz Lwów to działania wymierzone w dobrą współpracę i w nasze dobre, wzajemne relacje. Sprawcom chodzi o to, by się one popsuły; chcą doprowadzić do sytuacji, w której Polacy i Ukraińcy będą się o to nawzajem obwiniać - oświadczył ambasador Piekło.

 

PAP

pam/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie