"Nie mam zamiaru niczego blokować" - wojewoda o referendach ws. metropolii warszawskiej

Polska
"Nie mam zamiaru niczego blokować" - wojewoda o referendach ws. metropolii warszawskiej
PAP/Jakub Kamiński

- I mnie, i gminy obowiązują przepisy jednoznacznie określające, kto ma do czego prawo ws. referendów. Nie mam zamiaru niczego blokować ani ingerować w to, co chcą gminy robić, jeśli działają na podstawie prawa - powiedział wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, po spotkaniu z samorządowcami ws. metropolii warszawskiej. Jacek Sasin z PiS dodał, że w projekcie możliwe są daleko idące zmiany.

- Jako osoba, która nadzoruje i współpracuje z samorządami muszę zapewnić - i to również przekazałem samorządowcom - że moją rolą i funkcją jest to, żeby strzec przepisów prawa polskiego i żeby nie dopuścić do tego, żeby przy okazji dyskusji o dużej Warszawie była dyskusja zastępcza - mówił Sipiera.

 

Wojewoda zaznaczył, że nie jest jego rolą, "żeby komukolwiek, czegokolwiek zabraniać". - Samorządy działają we własnym zakresie, za to odpowiadają. Natomiast oczywiście muszą wypełniać przepisy prawa. Czyli gminy są suwerenne, tak jak były. Nie ma żadnego zamachu na ich suwerenność - dodał.

 

Sipiera ocenił także, że projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy autorstwa posłów PiS nie ingeruje w podmiotowość gmin.

 

"Będziemy chcieli dojść do kompromisu"

 

Uczestniczący w spotkaniu Jacek Sasin zapewnił, że w projekcie dotyczącym ustroju Warszawy możliwe są zmiany, również jeśli chodzi o zakres terytorialny tworzonej metropolii. W pracach nad nimi mają brać udział samorządowcy z zainteresowanych gmin.

 

- Będziemy chcieli dojść do jakiegoś wspólnego, kompromisowego rozwiązania, które gdzieś wychodziłoby od tej koncepcji, którą zaproponowaliśmy, a która byłaby modyfikowana pod wpływem oczekiwań i argumentów strony samorządowej - zaznaczył poseł PiS.

 

Kolejne podobne spotkanie ws projektu dot. metropolii warszawskiej odbyć ma się za trzy tygodnie. Wtedy - jak dodał - ustalony ma też zostać harmonogram dalszych prac.

 

We wtorek o przeprowadzeniu referendum ws. przyłączenia do Warszawy zdecydowali radni Podkowy Leśnej. W środę natomiast prezydent Legionowa Roman Smogorzewski poinformował, że Legionowo chce przeprowadzić podobne referendum, a uchwałę w tej sprawie jeszcze dziś podejmie rada miasta. W referendum mają również wypowiedzieć się mieszkańcy Warszawy.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie