"Merkel z saperską misją w Warszawie". "Le Monde" o wizycie kanclerz w Polsce

Świat
"Merkel z saperską misją w Warszawie". "Le Monde" o wizycie kanclerz w Polsce
PAP/Bartłomiej Zborowski

"Angela Merkel z saperską misją w Warszawie" - to tytuł artykułu w środowym numerze paryskiego dziennika "Le Monde", poświęconego wizycie kanclerz w Polsce. Podtytuł brzmi: "Niemcy obawiają się izolacji Polski z powodu utrzymującego się sporu o państwo prawa".

"Angela Merkel, która pojechała tam, by wybadać stanowisko ultrakonserwatywnego rządu w kwestiach europejskich, ma poważne powody do niepokoju" - pisze warszawski korespondent gazety Jakub Iwaniuk, który twierdzi, że "niezgoda wobec pewnych zasadniczych kwestii jest krzycząca".

 

"Powody do niepokoju"

 

"Pierwszym powodem do niepokoju" są - według dziennikarza - "zagrożenia wokół państwa prawa w Polsce". "Na ogół bardzo powściągliwa w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, kanclerz wypowiedziała się w tej kwestii po spotkaniu z premier Beatą Szydło" - czytamy.

 

Następnie korespondent "Le Monde" przypomina, że "negocjacje między ultrakonserwatywnym rządem RP a Brukselą utknęły w martwym punkcie, gdyż obecna większość sejmowa uważa sprawę za załatwioną".

 

"Izolacja" i "radykalizacja" Polski w UE

 

Dziennik stwierdza, że "dyplomaci europejscy są zirytowani biernością Paryża w tej kwestii", i cytuje wiceszefa Komisji Europejskiej Jyrki Katainena, który "nawet zagroził Warszawie, że zawiesi jej prawo głosu w Radzie Europejskiej".

 

"Spór w sprawie państwa prawa jest tym bardziej bolesny, że stwarza ryzyko izolacji i radykalizacji Polski w Unii w czasie, gdy Angela Merkel, wobec Brexitu i Donalda Trumpa, stara się ponad wszystkim zewrzeć jej szeregi" - pisze korespondent "Le Monde".

 

"Inną kwestią, która złości", jest - według niego - "reforma traktatów europejskich, za którą opowiada się rząd Polski, a która dla Berlina stanowi tabu". Autor artykułu podkreśla natomiast "wspólny front wobec Brexitu", a także spraw obronnych i to, że "Niemcy przewidują utrzymanie intensywnej, dwustronnej współpracy wojskowej".

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie