Merkel: UE powinna zabiegać o umowy handlowe z różnymi krajami

Świat
Merkel: UE powinna zabiegać o umowy handlowe z różnymi krajami
PAP/EPA/OLIVER WEIKEN

Unia Europejska powinna dążyć do szybkiego zawierania umów handlowych z innymi krajami, jeśli nie osiągnie porozumienia z nową administracją USA - oświadczyła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z prezydentem Urugwaju Tabare Vazquezem.

Podkreślając znaczenie redukcji barier handlowych, Merkel powiedziała, że jeśli w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi nie będzie postępu lub będzie to postęp zbyt powolny, Unia Europejska "naturalnie będzie szybko negocjować inne umowy handlowe". Dodała, że liczy na postęp w negocjacjach UE z krajami Mercosur w sprawie umowy o wolnym handlu.

 

Mercosur (Wolny Rynek Południa) to założona w 1991 r. organizacja integracyjna krajów Ameryki Południowej. Cele Mercosur to integracja ekonomiczna, swoboda przepływu dóbr i usług, wspólne cła zewnętrzne i polityka handlowa, koordynacja polityki makroekonomicznej i sektorowej. Od 1995 roku w ramach Mercosur funkcjonuje strefa wolnego handlu.

 

Według danych Komisji Europejskiej Unia Europejska jest dla Mercosur najważniejszym partnerem handlowym. Kolejna runda negocjacji UE-Mercosur jest zaplanowana na marzec.

 

Handel również z Japonią, Indiami czy Australią

 

W kontekście wycofania się Stanów Zjednoczonych z transpacyficznej umowy o wolnym handlu (TPP) Merkel wskazała, że UE może się też skoncentrować na negocjacjach z Japonią, Indiami i Australią.

 

Zwróciła uwagę, że wolny handel będzie jednym z tematów podczas niemieckiej prezydencji G20 "i wtedy będziemy mieli większą jasność w kwestii priorytetów nowej administracji amerykańskiej" - powiedziała.

 

Szefowie dyplomacji państw G20 spotkają się 16 i 17 lutego w Bonn. Niemcy sprawują w tym roku przewodnictwo w tym nieformalnym klubie zrzeszający 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie