Legionowo zapowiada referendum ws. przyłączenia do Warszawy

Polska
Legionowo zapowiada referendum ws. przyłączenia do Warszawy
PAP/Leszek Szymański
Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski podczas spotkania gospodarzy gmin z województwa mazowieckiego nt. projektu utworzenia metropolii warszawskiej.

Legionowo również chce przeprowadzić referendum ws przyłączenia do Warszawy, rada miasta w środę podejmie uchwałę w tej sprawie - poinformował prezydent Legionowa Roman Smogorzewski. We wtorek o przeprowadzeniu referendum zdecydowali radni Podkowy Leśnej.

Smogorzewski na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu przed spotkaniem z wojewodą mazowieckim odniósł się do przygotowanego przez PiS projektu warszawskiej ustawy metropolitalnej. Zgodnie z projektem, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

 

Prezydent Legionowa podkreślił, że jego samorząd "był w szoku", że "w XXI wieku, w demokratycznym państwie tak fundamentalne zmiany można prawie 3 mln Polaków fundować bez jakiejkolwiek rozmowy i jakiejkolwiek konsultacji i jakichkolwiek wyliczeń".

 

"Nic o nas bez nas"

 

- My w środę także mamy sesję nadzwyczajną i podejmiemy uchwałę o referendum, bo uważamy, że nic o nas bez nas - zapowiedział Smogorzewski. Dodał, że jego samorząd przeprowadził wstępne wyliczenia związane z projektem ustawy i "nijak" nie wychodzi lepsza komunikacja za mniejsze pieniądze. Ocenił, że nowy "megapowiat" będzie płacić ponad 100 mln zł dodatkowego "janosikowego".

 

- Mamy nadzieję, że pan wojewoda mazowiecki uszanuje wolę reprezentantów tych miejscowości, a wiele jeszcze miejscowości chce oddać głos swoim mieszkańcom, w postaci referendum i nie będzie uchylał tych naszych uchwał - podkreślił Smogorzewski.

 

W Podkowie Leśnej podpisy pod wnioskami o rozpisanie referendum

 

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński powiedział, że na wtorkowej sesji rady miasta prawie jednogłośnie podjęli stanowisko wyrażające sprzeciw wobec projektu PiS ws ustroju Warszawy.

 

- A co najważniejsze zdecydowali o przeprowadzeniu 2 kwietnia w Podkowie Leśnej referendum, w którym zadamy pytanie: "Czy pan/pani chce, aby miasto Podkowa Leśna zostało dołączone do mst. Warszawy?" - poinformował.

 

Dodał, że mieszkańcy Podkowy już zbierają podpisy pod obywatelskimi wnioskami o rozpisanie referendum, ponieważ docierają do nich głosy, że uchwała rady miasta może zostać uchylona przez wojewodę.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie