Bieszczady: żubr, niedźwiedź i trzy jelenie na jednym zdjęciu z fotopułapki

Technologie
Bieszczady: żubr, niedźwiedź i trzy jelenie na jednym zdjęciu z fotopułapki
lasy.gov.pl
Unikatową fotografię wykonała fotopułapka ustawiona przez leśniczego Kazimierza Nóżkę.

Fotopułapka ustawiona przy tzw. karmisku w Nadleśnictwie Baligród w Bieszczadach sfotografowała zwierzęta, które zgromadziły się przy stercie sianokiszonki. Do stołu suto zastawionego przez leśników podeszli sami władcy puszczy. Na pokrytej śniegiem polanie zgodnie ucztowali: żubr, niedźwiedź i trzy jelenie.

Rzadką scenę zrejestrowała tak zwana fotopułapka, którą leśnicy z Nadleśnictwa Baligród ustawili przy karmowisku dla zwierzyny. Do sterty sianokiszonki przyszły: niedźwiedź, byk żubra i trzy samce jelenia. Leśnicy podkreślili, że mimo pozornej harmonii, na zdjęciu widać hierarchię i trwożliwe wyczekiwanie.

 

Żubr zaczyna ucztę

 

Spokojnie pasie się samiec żubra. W pobliżu czujnie zerka na pokarm przedwcześnie zbudzony z zimowego snu niedźwiedź, a z dystansu łypią na przysmak trzy okazałe rogacze. Jelenie podejdą do karmy dopiero wtedy, gdy głód zaspokoją żubr, a potem niedźwiedź.

 

- Takie scenki to spora rzadkość, ale w moim leśnictwie w okolicy Łopienki obserwowałem je od dawna - powiedział portalowi lasy.gov.pl leśniczy Kazimierz Nóżka.

 

Fotopułapka na zwierzęta

 

- Fotopułapki dały nam możliwość utrwalania obrazów, które pokazują bardzo ciekawe relacje między gatunkami wielkich ssaków żyjących w Bieszczadach. Na pewno jeszcze nieraz zaskoczy nas podobny widok - powiedział leśniczy Nóżka.

 

Zdjęcie zamieszczone na facebookowym profilu Nadleśnictwa Baligród w ciągu kilku dni polubiło ponad 1200 osób, a udostepniło ponad 500.

 

 

 

Leśnicy dokarmiają zwierzynę ze względu na trudne zimowe warunki. Codziennie uzupełniane są zapasy sianokiszonki, kukurydzy, buraków, a do lizawek wkładana jest sól. Wykładane są też wierzchołki wierzby i osiki, chętnie ogryzane przez żubry, jelenie i sarny.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie