Trzęsienie ziemi w Indiach. Zadrżała dawna stolica

Świat
Trzęsienie ziemi w Indiach. Zadrżała dawna stolica
earthquake.usgs.gov
Trzzęsienie o sile 5,8 w skali Richtera nawiedziło północne Indie.

Trzęsienie o sile 5,8 w skali Richtera nawiedziło północne Indie w nocy z poniedziałku na wtorek. Wstrząsy odczuwalne były głównie w stanie Uttarakhand. Władze nie poinformowały na razie o ofiarach i zniszczeniach.

Epicentrum wstrząsu znajdowało się w pobliżu drogi Beron Basti Haat w dystrykcie Rudraprayag około 60 km na północ od Śrinagaru i ok. 130 km od stolicy stanu Dehradun na głębokości 15 kilometrów. Rejon ten leży na pogórzy Himalajów Wysokich, znajduje się tam m.in. małe pielgrzymkowe miasto Ukhimath. W miesiącach zimowych zbierają się tam pielgrzymi, gdy słynna świątynia w Kedarnath, leżącym niecałe 50 km dalej, jest zamknięta.

 

Zatrzęsły się także sąsiednie prowincje Himachal Pradesz, Pendżab i w stan Haryana, kolebka religii i kultury hinduskiej, otaczający z trzech stron Delhi. W dawnej stolicy Indii wstrząs był wyraźnie odczuwalny.

 

Nie ma na razie raportów o stratach i ofiarach.

 

Stan Uttarkhand znany jest z uczęszczanego przez turystów z całego świata Parku Narodowego Gangotri słynącego z lodowców i atrakcyjnych dla himalaistów sześciotysięczników. W lodowcu Gaumukh mają swój początek źródliska świętej rzeki Hindusów - Gangesu. Równie popularny jest leżący w tym stanie park narodowy Nanda Devi, w którym celem wspinaczek jest m.in. siedmiotysięcznik Nanda Devi (7816 m n.p.m.).

 

W kwietniu 2015 roku w Indiach w trzęsieniu ziemi o sile 7,5 zginęło około 9 tys. ludzi, a 22 tys. odniosły obrażenia.

 

polsatnews.pl, indianexpress.com, PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie