Pożegnanie legendy rocka. Black Sabbath dało ostatni koncert na scenie

Kultura
Pożegnanie legendy rocka. Black Sabbath dało ostatni koncert na scenie
facebook.com/BlackSabbath
Ostatni koncert Black Sabbath po niemal 40 latach kariery.

"The End" - tak nazywała się ostatnia, pożegnalna trasa koncertowa legendy heavy metalu Blach Sabbath. Fani mieli nadzieję, że ten tytułowy "Koniec", to będzie jednak nowy początek. Zwłaszcza, że niedawno dostali od zespołu nowy krążek. Przeliczyli się. Ostatni koncert kapela dała w sobotę na scenie w Genting Arena w swoim rodzinnym Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Częścią tej pożegnalnej trasy zespołu, w której wzięli udział John "Ozzy" Osbourne, Tony Iommi i Terence "Geezer" Butler był koncert "Paranoid" w krakowskiej Tauron Arenie, który odbył się 2 lipca ubiegłego roku. Do najbardziej znanego, pierwotnego składu brakowało tylko Billa Warda, który nie wziął udziału w przedsięwzięciu.

 

Pierwszy z pożegnalnych występów odbył się w Omaha w stanie Nebraska (USA).

 

Fani liczą, że to jeszcze nie koniec. Mają w pamięci płytę "13" sprzed czterech lat. Tony Iommi, u którego niedawno wykryto chłoniaka, stwierdził ostatnio, że będzie tęsknić za sceną, choć zdrowie już nie to. Może więc jest szansa na kameralne, klubowe granie.

 

Gitarzysta powiedział także, że zamierza nadal tworzyć muzykę i ją wydawać.

 

Ozzy Osbourne zapowiedział własną, solową płytę. Pozostali muzycy nie zdradzili jakie mają plany.

 

A tak wyglądało pożegnanie kilkunastu tysięcy zgromadzonych na koncercie fanów z legendą heavy metalu w Birmingham po 39 latach kariery:

 

 

 

Na koniec zagrali jedyny bis: "Paranoid", legendarny utwór, który znalazł się na liście numerów wszch czasów magazynu "Rolling Stone":

 

 

Słynna brytyjska grupa powstała w 1968 roku, jej twórcy byli wtedy paczką nastolatków, kumpli z podwórka. Niskie brzmienie zespołu wzięło się od obrażeń, jakich doznał w wypadku Tony Iommi. Muzyk stracił w wypadku opuszki palców prawej dłoni, a granie sprawiało ból. Gitarzysta skonstruował naładki z tworzywa sztucznego na palce, a potem, gdy granie sprawiało mu zbyt duży ból, zaczął stroić instrument niżej.

 

W ciągu 39 lat zespół grał w licznych składach, w tym koncertowych, a nawet zmieniał nazwę, jednak fani zawsze używali tylko jedenj: "Black Sabbath". Przez zespół przewinęło się kilkudziesięciu muzyków.

 

polsatnews.pl

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie