Ławrow: stanowisko Trumpa ws. walki z terroryzmem przynosi rezultaty

Świat
Ławrow: stanowisko Trumpa ws. walki z terroryzmem przynosi rezultaty
PAP/EPA/ANDREW HARRER / POOL

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek, że stanowisko prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczące priorytetowego znaczenia walki z terroryzmem przynosi pozytywne rezultaty, jeśli chodzi o warunki tworzenia wspólnego "frontu antyterrorystycznego".

Trump wyraża "twarde stanowisko" w sprawie "priorytetowego dla USA na arenie międzynarodowej znaczenia walki z terroryzmem, zwłaszcza z Państwem Islamskim" - podkreślił Ławrow w wywiadzie dla agencji TASS. Stanowisko to - kontynuował - "wywiera owocny wpływ na ogólną sytuację formowania wspólnego frontu antyterrorystycznego. Szef rosyjskiej dyplomacji zaznaczył, że o tworzenie takiego wspólnego frontu apelował w 2015 roku prezydent Władimir Putin.

 

Ławrow powiedział, że administracja Trumpa "już w pierwszych dniach swojej pracy w Białym Domu zdecydowała się na konkretne, nawet jeśli na razie jednorazowe" działanie dotyczące walki z Państwem Islamskim. Chodzi o dostarczenie 22 stycznia zeszłego roku współrzędnych bojowników w prowincji Aleppo. Ławrow, który zarzucał administracji poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy, iż nie dotrzymywała ustaleń ws. koordynacji działań w Syrii, podkreślił, że decyzja nowej ekipy w Białym Domu "charakteryzuje poprzednią, jak i obecną administrację".

 

"Bardziej znaczący niż osiągnięcia Obamy"

 

- Obecna administracja USA jest moim zdaniem znacznie mniej zideologizowana i bardziej nastawiona na konkretny rezultat - mówił Ławrow. Wyraził przekonanie, że efekt prowadzonej przez USA walki z terroryzmem będzie "przy takim podejściu o wiele bardziej ważny i znaczący" niż osiągnięcia Obamy.

 

Szef MSZ Rosji powiedział, że Moskwa kontaktuje się "z tymi ludźmi, którzy już zostali mianowani" w administracji Trumpa. - Oczekujemy, że gdy tylko zakończą oni procesy formowania odpowiednich wydziałów związanych z polityką zagraniczną we wszystkich organach władzy, będziemy mogli rozpocząć zwykły dialog - dodał Ławrow.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie