Kaczyński o Ukrainie: z Banderą do Europy nie wejdziecie

Polska
Kaczyński o Ukrainie: z Banderą do Europy nie wejdziecie
Polsat News

- Wspieramy niepodległość Ukrainy, rozwój demokracji w tym kraju, jednak nie zrezygnujemy z upominania się o prawdę - powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Gazetą Polską". Przekonywał też, że jego zdaniem warto podnieść wydatki na obronność do 3 proc. PKB.

 

- Uważam, że powinniśmy sobie postawić za cel zwiększenie wydatków na obronność do 3 proc. PKB. Bez względu na wsparcie sojuszników musimy podnieść radykalnie nasz potencjał obronny - zadeklarował Kaczyński, wypowiadając się "w swoim imieniu, nie w imieniu rządu".

 

"O bezpieczeństwie decyduje nie tylko wojsko, ale i cywile"

 

Lider PiS zaznaczył również, że celem polityki obronnej Polski powinno być nie tylko powiększenie armii czy lepsze jej wyposażenie, ale również "zwiększenie możliwości obronnych obywateli i państwa". - O bezpieczeństwie decyduje nie tylko wojsko, ale i cywile, administracja. Sprawne państwo jest w stanie uruchamiać działania proobronne, ale także mobilizować obywateli do angażowania się w budowanie bezpieczeństwa własnego kraju. Myślę choćby o działaniach w sferze kultury - wspieranie postaw patriotycznych, kreowanie odpowiednich wzorów zachowań. To wszystko tworzy potencjał obronny państwa - argumentował.

 

- Jeśli chodzi o sprawy czysto wojskowe, to jestem zdania, że powinniśmy działać na rzecz włączenia Polski w amerykański system obrony atomowej. To w mojej ocenie byłoby optymalnym rozwiązaniem - dodał Jarosław Kaczyński.

 

B. premier odniósł się też m.in. do zaostrzenia walk w Donbasie. Przyznał w tym kontekście, że jego zdaniem Rosjanie "sprawdzają, jak daleko mogą się posunąć" po zmianie władzy w Białym Domu. - Nowy amerykański prezydent wydaje się być teraz skoncentrowany na sprawach wewnętrznych. I to również zachęca Kreml do działań - ocenił.

 

"Trzeba wybrać - albo integracja z Zachodem, albo Wschód"

 

Lider PiS był też w tym kontekście pytany o wzrost napięć w relacjach polsko-ukraińskich. Ocenił, że jest to zjawisko niedobre z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa. Jednocześnie przyznał, że w tej kwestii jego obóz polityczny czuje się zawiedziony, bowiem "poziom ignorowania przez władze w Kijowie spraw związanych z ludobójstwem dokonanym na naszych obywatelach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, a często też zakłamywania ich prawdziwego przebiegu, gloryfikowania sprawców, przekroczył granice akceptowalności". - Wspieramy niepodległość Ukrainy, rozwój demokracji w tym kraju, jednak nie zrezygnujemy z upominania się o prawdę - podkreślił Kaczyński.

 

- Jakiś czas temu długo rozmawiałem z prezydentem Poroszenką i powiedziałem mu wprost: z Banderą do Europy nie wejdziecie, trzeba wybrać - albo integracja z Zachodem i odrzucenie tradycji UPA, albo Wschód i wszystko, co się z nim wiąże. Wiem, że taki sam przekaz popłynął do niego od pana prezydenta Andrzeja Dudy. Społeczeństwo ukraińskie, politycy ukraińscy stoją przed taką właśnie alternatywą. Nie można prowadzić polityki w oderwaniu od rzeczywistości, a ona wygląda tak, jak powiedziałem panu Poroszence - mówił prezes rządzącego ugrupowania.

 

Kaczyński zastrzegł jednocześnie, że nie zdziwiłby się, gdyby "część środowisk probanderowskich była wręcz finansowana i sterowana z Kremla". - Sęk w tym, że świadomość tego muszą mieć obie strony i obie strony muszą temu przeciwdziałać. Takiej postawy po stronie ukraińskiej nie dostrzegam - dodał.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie