Emerytura dla policyjnego psa. Już 23 tys. podpisów pod petycją

Świat
Emerytura dla policyjnego psa. Już 23 tys. podpisów pod petycją
change.org

Ponad 23 tysiące osób podpisały się do wtorku pod internetową petycją, by sierżant angielskiej policji mógł przejść na emeryturę wraz z psem policyjnym, który miał trafić do kolejnego funkcjonariusza.

59-letni David Evans z hrabstwa Shropshire w zachodniej Anglii, który przejdzie na emeryturę w kwietniu po 34 latach służby, dowiedział się, że czteroletnia suczka Ivy, krzyżówka owczarka belgijskiego (malinois) i owczarka niemieckiego, nie będzie mogła z nim zostać, lecz będzie kontynuować pracę pod opieką innego policjanta.

 

"Nie traktujcie psów jak sprzętu"

 

Córka zrozpaczonego na tę wieść policjanta postanowiła pomóc ojcu i stworzyła w internecie adresowaną do regionalnej policji petycję, by nie rozdzielać Evansa z Ivy. W krótkim czasie podpisało się pod nią ponad 23 tys. osób - przy założeniu, że pod apelem podpisze się co najmniej 25 tys. osób - w tym mieszkańcy krajów tak odległych od Wielkiej Brytanii jak Kanada i Nowa Zelandia.

 

- Przy wsparciu swojej żony tata poświęcił wiele chwil, które mógł spędzić z rodziną, by uczestniczyć w długich szkoleniach psów policyjnych, z którymi pracował. Policja (...) powinna wyrazić uznanie dla tych starań i nie traktować psów jak sprzętu, który można przekazywać kolejnym ludziom - podkreśliła Jennie Evans w petycji.

 

Chce wykupić psa

 

David Evans zaoferował, że wykupi Ivy i pokryje koszty zastąpienia jej innym psem. BBC przypomina, że szkolenie psa policyjnego trwa ok. 13 tygodni, a zakup zwierzęcia i początkowe koszty jego szkolenia szacuje się na 24 tys. funtów. Psy policyjne zazwyczaj przechodzą na emeryturę w wieku ośmiu lat.

 

Szef policji w zachodniej Anglii Anthony Bangham w wydanym oświadczeniu podkreślił, że "szanuje wyjątkową więź, jaka tworzy się między funkcjonariuszem i jego psem" oraz zaproponował Evansowi, że osobiście porozmawia z nim o Ivy.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie