Kradzież w sklepie. Ochroniarze wskazują na sędziego

Polska
Kradzież w sklepie. Ochroniarze wskazują na sędziego
Polsat News

Sędzia wrocławskiego sądu został wskazany jako sprawca kradzieży przez pracowników ochrony jednego z marketów ze sprzętem elektronicznym; trwają czynności sprawdzające w tej sprawie - poinformowała w poniedziałek wrocławska prokuratura.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus potwierdziła informacje, że Prokuratura Rejonowa Krzyki-Zachód prowadzi postępowanie sprawdzające w tej sprawie.

 

Kradzież nośników pamięci elektronicznych

 

- Potwierdzam, że osoba wykonująca zawód sędziego została wskazana przez pracowników marketu jako sprawca kradzieży nośników pamięci elektronicznych w tym sklepie. Trwają czynności sprawdzające w tej sprawie - powiedziała Klaus.

 

Wyjaśniła, że sędziego chroni immunitet sędziowski i do czasu jego uchylenia z tego powodu nie można go ani przesłuchać, ani zatrzymać, ale potwierdziła, ze sędzia uczestniczy w postępowaniu.

 

Dodała, że czynności sprawdzające polegają m.in. na zabezpieczaniu dowodów, takich jak np. zapisu z kamer.

 

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, chodzi o sędziego sądu apelacyjnego.

 

Ziobro: "będziemy bardzo stanowczy"

 

- To bardzo smutne, że na gorącym uczynku jest zatrzymywany sędzia; w takich sprawach będziemy bardzo stanowczy i zdecydowani - powiedział w poniedziałek minister Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy.

 

Jak powiedział, zmiany w prawie, które proponuje ministerstwo, pozwolą wzbudzić wśród obywateli zaufanie do sędziów.

 

- Że jak trafią do sądu, nie trafią na sędziego, który jest w stanie ukraść coś w hipermarkecie. Można mieć poważne wątpliwości co do uczciwości takiego sędziego - zaznaczył Ziobro.

 

- Zmiany, które proponujemy, służą, aby jak najszybciej takie sytuacje rozstrzygać, uchylać szybko immunitet. Stosować wszystkie środki, które przewiduje polskie prawo i w konsekwencji oczyszczać środowisko polskich sędziów - dodał minister.

 

Projekt nowelizacji ustawy o KRS ma być jedną ze zmian ustawowych reformujących sądownictwo. Ministerstwo Sprawiedliwości 25 stycznia poinformowało o skierowaniu go do konsultacji.

 

Po zmianach Rada miałaby się składać z dwóch zgromadzeń, a jednym z głównych założeń reformy jest - jak to określa MS - "demokratyzacja wyboru KRS".

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie