26 marca referendum gminne ws. zmiany granic Warszawy

Polska

W poniedziałek po godz. 12. zebrała się Rada Warszawy, która zajęła się na wniosek PO projektem ustawy PiS ws. ustroju Warszawy. Rada zdecydowała, że 26 marca odbędzie się referendum gminne, w którym mieszkańcy stolicy odpowiedzą na pytanie czy są "za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin".

Projekt w sprawie przeprowadzenia referendum złożył szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski. - Nic o nas bez nas, Warszawo decyduj! - podkreślił. Przeciwko inicjatywie byli m.in. radni PiS.

 

- Składam wniosek formalny o rozszerzenie porządku obrad dzisiejszej sesji o projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego. Niech warszawiacy odpowiedzą na pytanie: czy jest pan, pani za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin? - powiedział Szostakowski.

 

"Megapowiat" warszawski

 

Według Szostakowskiego, projekt ustawy ws. referendum to wspólna inicjatywa radnych PO i lewicowej radnej Pauliny Piechny-Więckiewicz.

 

Szef klubu radnych Platformy przekonywał przy tym, że PiS-owski projekt ustawy o ustroju Warszawy tworzy "megapowiat", odbierając przy tym podmiotowość gminom, które miałyby zostać przyłączone do miasta.

 

Wskazywał też na niekonstytucyjność proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość rozwiązań. Chodzi o zapis w projekcie, że "Stolica Rzeczypospolitej Polskiej, miasto stołeczne Warszawa, jest metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego". Przypomniał, że zgodnie z art. 29 konstytucji, "stolicą Rzeczypospolitej Polskiej jest Warszawa".

 

"Referendum może być kompletnie bezzasadne"

 

Radny PiS Dariusz Figura podkreślił natomiast, że ustawa "stwarza mechanizmy, żeby cały obszar metropolitalny uporządkować". Przekonywał, że stwarza ona możliwości, że "wszelkie funkcje bliskie mieszkańcom będą im bliskie".

 

Wystąpienie Figury było przerywane okrzykami z sali "referendum, referendum". Na zapewnienia o konsultacjach pytano: "Kiedy te konsultacje? Przecież ustawa jest już wprowadzona".

 

Figura ocenił również, że referendum zaproponowane przez PO "może być kompletnie bezzasadne". W imieniu klubu PiS, mówił, że jego formacja jest przeciwna uchwale ws. referendum.

 

Ocenił, że PO, dyskutując nt. projektu PiS, chce przykryć "ogromną aferę reprywatyzacyjną".

 

Będą konsultacje ws. metropolii warszawskiej

 

- Rozumiem, że samorząd warszawski działał w granicach swoich kompetencji. Mógł podjąć taką inicjatywę i rozumiem, że takie referendum będzie przeprowadzone - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o decyzję Rady Warszawy.

 

Dodał, że "referendum jest organizowane w określonym kontekście, kontekście projektu poselskiego, który został złożony w polskim parlamencie".

 

- Konsultacje na temat tego projektu będą prowadzone. Między innymi wojewoda mazowiecki będzie spotykał się z samorządowcami z tych gmin, które potencjalnie mogłoby być przyłączone w ramach tworzenia tego dużego obszaru metropolitalnego" - powiedział Bochenek.

 

W poniedziałek poseł PiS Jacek Sasin poinformował, że projekt klubu PiS o ustroju miasta stołecznego Warszawy w najbliższym czasie nie będzie procedowany w parlamencie i że najpierw odbędą się szerokie konsultacje z samorządami i mieszkańcami.

 

PAP, wideo: "Wydarzenia", fot: PAP/Tomasz Gzell

 

pam/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!