Papież zaproszony do Niemiec przez Kościół ewangelicki

Świat
Papież zaproszony do Niemiec przez Kościół ewangelicki
PAP/EPA/GIORGIO ONORATI

Papież Franciszek otrzymał zaproszenie do Niemiec od tamtejszego Kościoła ewangelickiego w związku z 500-leciem Reformacji. Poinformował o tym w poniedziałek ewangelicki biskup Heinrich Bedford-Strohm po spotkaniu z Franciszkiem w Watykanie.

- Zaprosiliśmy papieża, by wspólnie uczcić 500 lat Reformacji. Mamy nadzieję, że będzie mógł przyjechać do Niemiec, kiedy uzna to za stosowne - powiedział na konferencji prasowej biskup Bedford-Strohm, który jest przewodniczącym Rady Kościoła Ewangelickiego w tym kraju. Rano razem z delegacją ekumeniczną uczestniczył on w audiencji u Franciszka; był w niej również katolicki arcybiskup Monachium i przewodniczący niemieckiego episkopatu kardynał Reinhard Marx.

 

Jak wyjaśnił, "papież nie odpowiedział na zaproszenie, ale spojrzał na nie z dobrą wolą".

 

Kardynał Marx zauważył, że po raz pierwszy papieża zaprosił niemiecki Kościół ewangelicki. - Ja też już wcześniej zapraszałem, by złożył wizytę. Franciszek przyjął to z życzliwością. Mam nadzieję, że przyjedzie - dodał.

 

Oba wyzwania muszą "dokonać kroków naprzód"

 

W październiku zeszłego roku papież był w Szwecji na wspólnych luterańsko-katolickich obchodach 500-lecia Reformacji.

 

Podczas poniedziałkowej audiencji dla niemieckiej delegacji ekumenicznej Franciszek mówił o tym, że oba wyznania muszą "dokonać następnych kroków naprzód, patrząc w przeszłość bez urazy".

 

Podkreślał, że trzeba dołożyć wszelkich starań, by przezwyciężyć nadal istniejące przeszkody i zintensyfikować dialog teologiczny oraz współpracę, zwłaszcza - jak dodał - w służbie na rzecz tych, którzy najbardziej cierpią, i w ochronie zagrożonego środowiska naturalnego.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie