Cudzoziemcy w Wielkiej Brytanii zapłacą za pomoc medyczną z góry

Świat
Cudzoziemcy w Wielkiej Brytanii zapłacą za pomoc medyczną z góry
pixabay/public domain

Od cudzoziemców będzie można w W. Brytanii żądać z góry zapłacenia za świadczenia lekarskie, które nie są pilnie potrzebne. Od kwietnia ma to obowiązywać wobec wszystkich, którzy nie mają tam prawa do bezpłatnej opieki medycznej.

O nowych przepisach w tym zakresie brytyjska państwowa służba zdrowia (NHS) informuje w poniedziałek na swej stronie internetowej. Stanowią one m.in., że wszystkie szpitale będą musiały z góry ustalać, czy pacjenci mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej.

 

Nie masz uprawnień, płacisz z góry

 

Od tych, którym to prawo nie przysługuje, z góry ma być pobierana opłata w przypadku planowanych świadczeń, które nie mają charakteru pilnej interwencji.

 

NHS wskazuje, że rozwiązanie to ma pomóc w odzyskaniu do 500 milionów funtów szterlingów rocznie od cudzoziemców, którzy nie mają w W. Brytanii prawa do bezpłatnej opieki medycznej.

 

"Nie mamy problemu z gośćmi z zagranicy"

 

- Nie mamy żądnego problemu z gośćmi z zagranicy, którzy korzystają z naszego systemu opieki zdrowotnej - o ile wnoszą sprawiedliwy wkład, tak jak brytyjscy podatnicy - powiedział w poniedziałek brytyjski minister zdrowia Jeremy Hunt.

 

Agencja dpa odnotowuje, że zdaniem krytyków rozwiązanie to może ugodzić w najsłabszych, w tym migrantów i bezdomnych. Brytyjskie stowarzyszenie lekarzy (BMA) obawia się, że nowe przepisy mogą spowodować chaos w szpitalach.

 

Państwowa brytyjska służba zdrowia (NHS), zorganizowana zgodnie z koncepcją państwa opiekuńczego, oferuje mieszkańcom W. Brytanii bezpłatną opiekę medyczną.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie