1/3 dzieci w Polsce jest online cały czas, a 94 proc. ma konta w portalach społecznościowych

Technologie
1/3 dzieci w Polsce jest online cały czas, a 94 proc. ma konta w portalach społecznościowych
alphalight1/Pixabay.com

7 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku organizatorzy polskiej konferencji położą nacisk na ochronę dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w sieci. Według autorów badania "Nastolatki 3.0" młodzież nie widzi potrzeby, aby chronić swoją prywatność w sieci. Niemal 40 proc. młodych użytkowników zetknęło się też z jakąś formą przemocy w internecie.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu szkoły, organizacje i instytucje przygotowują akcje edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Koordynatorem inicjatyw jest Polskie Centrum Programu Safer Internet.

 

W sieci niemal non-stop

 

Ogólnopolskie badanie "Nastolatki 3.0" przeprowadzone w ubiegłym roku na zlecenie instytutu badawczego NASK, pokazuje, że niemal 95 proc. badanych ma profile na portalach społecznościowych. 

 

Nastolatki korzystają z internetu nawykowo - 40 proc. pozostaje w szkole on-line przez cały czas.

 

NASK podaje niepokojącą informację, że 80 proc. młodzieży korzysta z internetu w domu w sposób ciągły. 

 

Spotkania z poznaną w sieci osobą

 

Jedną z podstawowych aktywności dzieci w internecie są kontakty z rówieśnikami. Niemal 67,7 proc. kilka razy dziennie kontaktuje się przez internet ze swoimi znajomymi.

 

O potencjalnych zagrożeniach związanych z korzystaniem z sieci świadczą dane dotyczące spotkań z nowo poznanymi w sieci osobami. W ubiegłym roku niemal 1/3 nastolatków deklarowała, że nie poinformowała nikogo o umówieniu się z osobą poznaną przez internet.

 

Zdecydowana większość ma jednak świadomość zagrożenia związanego ze spotkaniem z dorosłymi poznanymi w sieci. Niemal 80. proc młodych użytkowników przyznaje, że nigdy nie zdarzyło się im umówić na takie spotkanie - to poprawa wyniku w stosunku do 2014 roku.

 

Pierwszy telefon na komunię

 

Organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu przypominają, że szkodliwe treści nie znikną z internetu, ale nadzór rodzicielski może ograniczyć dostęp do nich. Tym bardziej, że według raportu Nastolatki 3.0 dzieci zaczynają korzystać z sieci, gdy mają około 9 lat.

 

- Szacuje się,  że w Polsce pierwszy telefon dziecko dostaje średnio w wieku około 9 lat, np. w prezencie z okazji pierwszej komunii. Niestety, czasem rodzice zapominają, że to urządzenie ma dostęp do internetu i nie zabezpieczają go właściwie. Tymczasem wszyscy operatorzy telefoniczni, działający na naszym rynku, oferują narzędzia do kontroli rodzicielskiej, w tym filtrowania treści. Dlatego przy zakupie usługi warto od razu zaznaczyć, że z telefonu będzie korzystać dziecko i zasięgnąć porady, jak ustawić odpowiednie zabezpieczenia - mówi Wojciech Kamieniecki z NASK.

 

- Ponadto odpowiednimi filtrami, dostosowanymi do wieku dziecka, trzeba zabezpieczyć wszystkie urządzenia, mające dostęp do sieci, np. komputer, tablet i smartfon - dodaje.

 

Raport "Nastolatki 3.0" wskazuje też, że ponad 30 proc. młodzieży zetknęło się z wyzwiskami pod ich adresem w internecie, a nieco ponad 12 proc. badanych miało do czynienia z podszywaniem się pod nich. Mimo to ponad 1/5 badanych nie widzi potrzeby ograniczeń dostępności do treści na ich profilach.

 

Bezpieczny Internet

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

 

polsatnews.pl

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie