Tel Awiw: demonstracje przeciw burzeniu arabskich domów

Świat
Tel Awiw: demonstracje przeciw burzeniu arabskich domów
PAP/EPA/ABIR SULTAN

Ok. 5 tys. Izraelczyków wraz z izraelskimi Arabami demonstrowało w niedzielę w Tel Awiwie przeciw wyburzaniu przez władze arabskich domów w Kalansuwie na północny wschód od stolicy Izraela oraz w Umm al-Hiran na pustyni Negew - podał dziennik "Haarec".

W Kalansuwie przed trzema tygodniami buldożery zrównały z ziemią jedenaście budynków należących do Arabów. W miejscowości Umm al-Hiran zginął 18 stycznia od kul izraelskiej służby bezpieczeństwa nauczyciel pracujący w tej beduińskiej osadzie, którą izraelski sąd zakwalifikował do wyburzenia jako "założoną bezprawnie".

 

Uczestnicy demonstracji w Tel Awiwie żądali powołania oficjalnej komisji państwowej w celu zbadania okoliczności "brutalnej ewakuacji Umm al-Hiran".

 

Przeprowadzone w styczniu ewakuacje ludności arabskiej, którym towarzyszyło wyburzanie jej domów i budynków gospodarczych, wywołało liczne demonstracje, protesty i strajki arabskich pracowników w Izraelu.

 

Wspólnota arabska w licznych oświadczeniach podkreśla, że Arabowie są zmuszeni do budowania sobie domów bez legalnych zezwoleń, ponieważ izraelskie władze po prostu ich nie udzielają.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie