Kaczyński spotkał się z premierem Słowacji. Przed wizytą Merkel w Polsce

Świat
Kaczyński spotkał się z premierem Słowacji. Przed wizytą Merkel w Polsce
Twitter.com/pisorgpl

- Słowacja jest dla nas bardzo ważnym partnerem. Mamy wspólne interesy. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej powinny mówić jednym głosem m.in. w kwestiach reformy UE czy energetyki. Nieprzypadkowo rozmowa poprzedza spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - powiedział polityk PiS z kierownictwa partii.

Spotkanie prezesa PiS z premierem Słowacji Robertem Fico, zaplanowane po godz. 13, odbyło się w Starym Smokovcu (Słowacja) i miało nieoficjalny charakter.

 

- Tematami roboczych rozmów były dwustronna współpraca między Słowacją i Polską, współpraca państw w ramach Czwórki Wyszehradzkiej oraz przyszłość Unii Europejskiej - poinformowało biuro prasowe słowackiego rządu.

 

We wtorek wizytę w Polsce złoży kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zaplanowana jest jej rozmowa m.in. z prezesem PiS. Według informatorów PAP spotkanie odbędzie się prawdopodobnie w warszawskim hotelu Bristol.

 

 

 

 

"W Europie Środkowo-Wschodniej powstały rozmaite kompleksowe projekty"


W ostatnich miesiącach Kaczyński kilkukrotnie spotykał się także z premierem Węgier Viktorem Orbanem. 

 

Prezes Kaczyński w wywiadzie dla węgierskiego tygodnika "Heti Valasz" ocenił, że istnieją poważne oznaki powstawania przeciwwagi dla Brukseli w Europie Środkowo-Wschodniej. - W Europie Środkowo-Wschodniej powstały rozmaite kompleksowe projekty. Na przykład stworzenia wspólnego bezpieczeństwa energetycznego, które rozciągałoby się na region ograniczony Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Mogę też wspomnieć o już urzeczywistnionej chińskiej inicjatywie nazywanej 16+1, czyli porozumieniu o współpracy między Pekinem i państwami Europy Środkowo-Wschodniej - oświadczył Kaczyński.

 

Jak ocenił, wszystko to już stwarza pewną przeciwwagę dla "dążeń w Europie ukierunkowanych na pełną hegemonię".

 

"Bardzo chętnie zinstytucjonalizowalibyśmy V4"


Pytany, czy wysuwana przez prezydenta Andrzeja Dudę inicjatywa współpracy Międzymorza nie spowoduje "rozwodnienia" ścisłej współpracy Grupy Wyszehradzkiej, Kaczyński odparł: "Gdybyśmy zmierzali do tak szerokiej współpracy jak wyszehradzka, naturalnie pojawiłyby się problemy. Ale tu chodziłoby tylko o jedną wspólną sprawę: bezpiecznego zaopatrzenia w energię, w tym o import gazu i ropy, który poszerzyłby krąg państw eksportujących".

 

- Chodzi tu również o wzajemne powiązanie już istniejących systemów gazociągów i ropociągów - powiedział.

 

Pytany o perspektywy instytucjonalizacji Grupy Wyszehradzkiej, odparł: "Bardzo chętnie zinstytucjonalizowalibyśmy V4, takie rozwiązanie byłoby dla Polski korzystne, ale do tego jest potrzeba zgodna wola wszystkich państw członkowskich. Wydaje mi się, że również Węgry skłaniają się ku instytucjonalizacji, ale nie jestem przekonany, czy tego samego chcieliby partnerzy słowaccy i czescy".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie