Jordańskie lotnictwo zbombardowało cele w Syrii

Świat
Jordańskie lotnictwo zbombardowało cele w Syrii
PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI

Jordańskie lotnictwo przeprowadziło naloty na cele tzw. Państwa Islamskiego w południowej Syrii. Zniszczono skład amunicji, baraki oraz magazyn, gdzie bojownicy tej dżihadystycznej organizacji konstruowali bomby do samochodów pułapek - poinformowała w sobotę agencja prasowa Petra.

Według cytowanego przez jordańską agencję prasowąźródła, w ataku, w którym użyto dronów oraz amunicji kierowanej, zginęli bądź zostali ranni także bojownicy Państwa Islamskiego. Nie podano jednak dokładnej liczby zabitych ani rannych.

 

Prozachodnia Jordania już wcześniej przeprowadzała podobne ataki na cele IS w Iraku i Syrii w ramach członkowstwa w dowodzonej przez USA koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu.

 

Możliwy zwrot w strategii USA w Syrii

 

Do ostatniej z akcji doszło po spotkaniach, jakie król Jordanii Abdullah II odbył w Waszyngtonie z przedstawicielami amerykańskich władz. Jak pisze agencja Associated Press, spotkania te dotyczyły możliwego zwrotu w strategii USA w Syrii.

 

Pod koniec stycznia prezydent USA Donald Trump powiedział telewizji ABC, że w Syrii powstaną tzw. strefy bezpieczeństwa, gdzie uciekający przed przemocą Syryjczycy mogliby oczekiwać trwałego rozwiązania swojej sytuacji.

 

Za ideą bezpiecznych stref w Syrii oprócz Republikanina Trumpa opowiedziała się w kampanii wyborczej także Demokratka Hillary Clinton. Administracja poprzedniego prezydenta, Demokraty Baracka Obamy, wykluczyła taką opcję.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze