Sędzia federalny zablokował dekret ws. zakazu wydawania wiz. Biały Dom zapowiada kroki prawne

Świat
Sędzia federalny zablokował dekret ws. zakazu wydawania wiz. Biały Dom zapowiada kroki prawne
PAP/EPA/Aude Guerrucci / POOL

Sędzia federalny w Seattle w stanie Waszyngton wydał w piątek czasowy nakaz wstrzymania wykonywania dekretu prezydenta Donalda Trumpa zakazującego wjazdu do USA obywatelom siedmiu państw z muzułmańską większością. Biały Dom zapowiedział, że tak szybko jak to jest możliwe zostanie złożone odwołanie.

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer oświadczył w nocy z piątku na sobotę, że decyzja Donalda Trumpa o wstrzymaniu na 90 dni wydawania wiz obywatelom siedmiu państw muzułmańskich ma na celu ochronę Amerykanów; jest "zgodna z prawem i właściwa". Zapowiedział, że tak szybko jak to jest możliwe zostanie złożone odwołanie od orzeczenia wydanego przez sędziego w Seattle.

 

Sędzia federalny w Seattle w stanie Waszyngton wydał w piątek czasowy nakaz wstrzymania wykonywania dekretu prezydenta Donalda Trumpa zakazującego wjazdu do USA obywatelom siedmiu państw z muzułmańską większością. Zakazem tym objęto obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

 

Jak poinformowała prokuratura generalna stanu Waszyngton, czasowy nakaz wstrzymania wykonywania dekretu prezydenta dotyczy całego kraju.

 

Demokraci skarżą dekret

 

W uzasadnieniu swej decyzji sędzia James Robart podkreślił m.in., że mieszkańcy stanu Waszyngton mogliby ponieść "nieodwracalne szkody", gdyby rozporządzenie prezydenta pozostawało w mocy.

 

Dekret Trumpa zaskarżył stan Waszyngton, w którym władze sprawuje Partia Demokratyczna. Do skargi przyłączył się także stan Minnesota.

 

Przed tygodniem prezydent Donald Trump wydał dekret o wstrzymaniu przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom siedmiu krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Zakazem objęto obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

 

Trump uzasadnił swą decyzję względami bezpieczeństwa.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie