Odcięta głowa, zakrwawiony nóź i... Trump. Niemiecki tygodnik atakuje prezydenta USA

Świat
Odcięta głowa, zakrwawiony nóź i... Trump. Niemiecki tygodnik atakuje prezydenta USA
spiegel.de

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" wezwał w sobotę do oporu wobec prezydenta USA Donalda Trumpa, porównując go do cesarza Nerona, który podpalił Rzym. Na okładce najnowszego "Spiegla" Trump z zakrwawionym nożem trzyma odciętą głowę Statui Wolności.

Niemcy będą musiały stawić czoło 45. prezydentowi USA i jego rządowi" - pisze redaktor naczelny "Spiegla" Klaus Brinkbaeumer we wstępniaku do najnowszego wydania. "Niemcy muszą stworzyć sojusz przeciwko Donaldowi Trumpowi" - podkreśla autor.

 

"Będzie to trudne z dwóch powodów" - zaznacza autor. "Ponieważ dostaliśmy naszą liberalną demokrację od Amerykanów i ponieważ nie wiadomo, jak brutalny choleryk po drugiej stronie zareaguje na dyplomatyczną presję" - tłumaczy Brinkbaeumer, zastrzegając, że opór przeciwko Ameryce może powieść się tylko przy współpracy z azjatyckimi i afrykańskimi partnerami oraz wspólnie z Unią Europejską.

 

"Patologiczny kłamca i rasista"

 

Prezydent USA jest "patologicznym kłamcą" i jest rasistą - ocenia autor. Jego zdaniem Trump "próbuje puczu z góry, chce zainstalować nieliberalną demokrację lub coś jeszcze gorszego", a także naruszyć trójpodział władz. Tym, którzy mają inne zdanie, zarzuca zdradę - pisze Brinkbaeumer. "Tak mówił Neron, cesarz i niszczyciel Rzymu, tak myślą tyrani" - podkreśla autor komentarza.

 

Trump i jego "podpalacz" Stephen Bannon (doradca prezydenta - red) "dyskryminują ludzi za pomocą dekretu, a innych nie, jeśli pochodzą z krajów, w których Trump robi interesy" - czytamy w "Spieglu".

 

"Zagrożenie nie zniknie samo"

 

Zdaniem Brinkbaeumera Bannon chce zlikwidować zdobycze XX wieku - "wolny handel i multilateralizm", organizacje w rodzaju ONZ, WTO, NATO czy UE. "Trump spełnia życzenia Bannona albo chce tego samego" - zaznacza.

 

Zdaniem autora Trump łączy autentyczne obawy przed globalizacją z nacjonalizmem i ksenofobią. "Tak postępują demagodzy, w ten sposób zdobywają wpływy" - zauważa Brinkbaeumer.

 

"Zagrożenie nie zniknie samo. Niemiecka gospodarka jest przeciwnikiem amerykańskiej polityki handlowej, niemiecka demokracja jest ideologicznym przeciwnikiem Trumpa, któremu w Niemczech pomagają prawicowi ekstremiści. Nadszedł czas, by bronić tego, co ma dla nas znaczenie: demokracji i wolności, Zachodu i jego sojuszy" - pisze autor. Należy, jego zdaniem, "wzmacniać Europę i zaplanować polityczny i ekonomiczny opór przeciwko stanowiącemu zagrożenie prezydentowi".

 

Na wzbudzającej kontrowersje okładce tygodnika osoba przypominająca Trumpa trzyma w prawej ręce ociekająca krwią głowę Statui Wolności, a w lewej poplamiony krwią duży nóż.

 

Statua Wolności to posąg na wysepce u wejścia do portu w Nowym Jorku. Był to dar rządu francuskiego dla USA w stulecie uchwalenia Deklaracji Niepodległości. Uważana jest za symbol wolności i demokracji.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie