"Nikt nie będzie przyłączony do Warszawy". Sasin o ustawie metropolitalnej

Polska
"Nikt nie będzie przyłączony do Warszawy". Sasin o ustawie metropolitalnej
Polsat News

- Opozycja oszukuje mówiąc, że chcemy kogoś włączać do Warszawy. Chcemy, żeby każda gmina zachowała swoją osobowość, była oddzielną jednostką samorządu terytorialnego, miała swojego burmistrza, radę, budżet i w sprawach lokalnych rządziła się sama - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" poseł PiS Jacek Sasin. Podkreślił jednak, że są sprawy, które "muszą być robione wspólnie".

Klub PiS złożył we wtorek projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zakłada on m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy.

 

- Nie ma czegoś takiego, jak wejście do metropolii. Metropolia jest faktem. My chcemy tylko stworzyć ramy dobrej współpracy w ramach tej metropolii, na tym polega ta ustawa. Nikogo nie przypisuje do tej metropolii - zapewniał w Polsat News Jacek Sasin.

 

Dodał, że Warszawa w dzisiejszych granicach będzie miastem, w którym "większość lokalnych spraw ważnych dla mieszkańców będzie załatwiana w dzielnicach, a nie w ratuszu, gdzie urzęduje partyjna pani prezydent, która dba tylko o to, żeby interesy jej partii były realizowane".

 

Dopytywany o to, dlaczego pomysł nie był konsultowany z mieszkańcami przed złożeniem projektu, odpowiedział, że kolejność działań jest odwrotna. - Najpierw trzeba położyć na stole dokument do dyskusji, a potem dyskutować, a nie o czymś, czego nie ma - stwierdził polityk.

 

"W Polsce istnieją dwie naturalne metropolie"

 

Prowadząca rozmowę Joanna Wrześniewska-Sieger przypomniała słowa Jarosława Kaczyńskiego z 2014 roku. Prezes PiS powiedział wówczas, że "koncepcja rozwoju Polski przyjęta 7 lat temu przez Donalda Tuska jest szkodliwa, bo stawia na rozwój metropolii i nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów".

 

- Zawsze twierdziliśmy, że w Polsce istnieją dwie metropolie, a Donald Tusk chciał stworzyć metropolie w każdym województwie - komentował Sasin. - My mówimy: Śląsk i Warszawa. I dlatego nie akceptowaliśmy ustawy z 2015 roku, którą przyjęła Platforma Obywatelska, bo tego typu metropolie chciała stworzyć w każdym województwie - dodał.

 

Przypomniał, że dwie ustawy dotyczące Śląska i Warszawy trafiły w ostatnich dniach do Sejmu. - Jesteśmy zdeterminowani, żeby te ustawy przyjąć, bo one są dobre dla mieszkańców - zapewnił.

 

Stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze" krytykuje projekt. "Nie zakładam złej woli"

 

"Jest to wyłącznie sposób na przejęcie władzy w Warszawie" - skomentował projekt ustawy Jan Mencwel ze stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze" - To propagandowy bełkot i wpisuje się w to, co mówi totalna opozycja, Platforma, Nowoczesna, PSL - stwierdził.

 

- Zachęcam i deklaruję ze swojej strony chęć spotkania z inicjatywą "Miasto Jest Nasze". Myślę, że sobie wszystko wyjaśnimy. To jest nieporozumienie, nawet się temu nie dziwię, nie zakładam złej woli. Ilość propagandowego bełkotu, który płynie ze strony opozycji, może zdezorientować. Celowo przecież te kłamstwa są rozsiewane - ocenił Sasin.

 

Polsat News

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie