Czystsze powietrze w Krakowie. Dopuszczalne normy wciąż przekroczone

Polska
Czystsze powietrze w Krakowie. Dopuszczalne normy wciąż przekroczone
PAP/Jacek Bednarczyk
Smog nad Krakowem.

W sobotę, wbrew wcześniejszym prognozom, powietrze w Krakowie uległo poprawie. Dopuszczalne normy stężenia szkodliwych pyłów wciąż są jednak przekroczone.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w sobotę wieczorem na stronie internetowej powietrze.malopolska.pl, we wcześniejszych godzinach średnie stężenia PM10 nie przekroczyły w mieście 100 mikrogramów na m sześc.

 

Ubiegłej doby (z czwartku na piątek) średnie stężenie szkodliwego pyłu w powietrzu przekroczyło 150 mikrogramów na m sześc., w związku z czym magistrat ogłosił na sobotę bezpłatną komunikację publiczną dla kierowców i ich pasażerów. Komunikacja taka obowiązywała w Krakowie nieustannie (z wyjątkiem piątku) od ubiegłej soboty (28 stycznia).

 

Poprawa od poniedziałku

 

W mieście obowiązuje I stopień zanieczyszczenia powietrza (50-200 mikrogramów PM10 na m sześc.). Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, także w niedzielę istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczeń dopuszczalnego poziomu średniego dobowego stężenia pyłu PM10 oraz ryzyko podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.

 

Prognozy pokazują jednak, że w poniedziałek jakość powietrza w Krakowie może być dobra i bardzo dobra.

 

Regulacje antysmogowe w regionie

 

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na m sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.

 

W pozostałych małopolskich miastach, z wyjątkiem Tarnowa i Nowego Targu, jakość powietrza była w sobotę dobra i bardzo dobra.

 

Aby zapobiegać szkodliwemu dla zdrowia smogowi, w styczniu Sejmik Małopolski przyjął uchwałę antysmogową. Małopolska jest pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe na poziomie całego województwa.

 

Zgodnie z uchwałą od 1 lipca w całym regionie będzie można montować w nowych domach wyłącznie piece do ogrzewania na paliwa stałe, spełniające najwyższe normy emisyjne. Stare kotły muszą zostać wymienione do 2023 r.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie