Cyberatak na stronę KNF i na banki. "Działania grupy przestępczej, albo wywiadu obcego państwa"

Polska
Cyberatak na stronę KNF i na banki. "Działania grupy przestępczej, albo wywiadu obcego państwa"
Pixabay

W Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową www.knf.gov.pl - poinformował rzecznik KNF Jacek Barszczewski. Według ekspertów były też włamania do banków, ale - bankowcy i resort cyfryzacji zapewniają, że pieniądze klientów są bezpieczne. Nie wiadomo ile banków zostało zaatakowanych.

Eksperci uważają, że "sposób przeprowadzenia ataku i poziom zaawansowanie użytych narzędzi sugerują działanie albo wyspecjalizowanej grupy przestępczej, albo wywiadu obcego państwa". Ich zdaniem jest to "najpoważniejszy ujawniony atakiem na infrastrukturę krytyczną oraz sektor bankowy w historii naszego kraju".

 

- Związek banków zapewnia, ze nie ma żadnych podstaw by obawiać się o depozyty i oszczędności trzymane w bankach. Z tej prostej przyczyny, że nie taka jest natura tego incydentu - powiedziała Polsat News rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys.

 

- My wiemy o tym od jakiegoś czasu. Sprawę badają służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo w policji i ABW. Analizują ten incydent i trzeba im dać popracować. systemy komputerowe banków działają normalnie - dodał.  

 

- Jesteśmy tu w stałym kontakcie ze wszystkimi interesariuszami - zaznaczył.

 

KNF: działalność sektora bankowego jest niezagrożona

 

Rzecznik KNF zapewnił, że "wewnętrzne systemy raportowania przez podmioty nadzorowane funkcjonują niezależnie od systemu informatycznego obsługującego stronę internetową i pozostają bezpieczne", a "prace Urzędu przebiegają w sposób niezakłócony".

 

"Strona internetowa www.knf.gov.pl została wyłączona przez administratorów z UKNF w celu zabezpieczenia materiału dowodowego. Urząd pozostaje w bieżącym kontakcie z przedstawicielami nadzorowanych sektorów, w tym bankowego, których działalność nie jest w żadnym stopniu zagrożona" - czytamy w oświadczeniu rzecznika KNF.

 

Barszczewski dodał, że w związku z cyberatakiem "zostało złożone zawiadomienie do właściwych organów ścigania, z którymi Urząd ściśle współpracuje".

 

Strona internetowa komisji jest nieczynna od czwartkowego popołudnia. Po wejściu na tę stronę ukazuje się komunikat: "Na stronie prowadzone są prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia".


Według ekspertów od cyberbezpieczeństwa były też włamania do banków


Według zajmującego się sprawami bezpieczeństwa internetowego serwisu Zaufana Trzecia Strona "nieznani sprawcy uzyskali jakiś czas temu dostęp do stacji roboczych oraz serwerów w co najmniej kilku bankach i wykradli z nich dane”.


Eksperci nieoficjalnie informują, że ostatnich dniach kilka działających w Polsce banków odnalazło w swojej sieci zaawansowane technicznie złośliwe oprogramowanie, nieznane wcześniej narzędziom antywirusowym. Zainfekowane były zarówno komputery pracowników i serwery bankowe. Są podejrzenia, że wirus miał się dostać do banków właśnie za pośrednictwem łączy z KNF.


Pieniądze są bezpieczne


Jak ustalił serwis "nic nie wskazuje na to, by celem przestępców były środki zgromadzone na rachunkach klientów banków”. Można zatem przyjąć, że z punktu widzenia tego ataku pieniądze są w bankach bezpieczne. Celem internetowych przestępców były prawdopodobne dane zgromadzone w bankach.

 

- System bankowy działa bez zakłóceń, a pieniądze klientów są bezpieczne – uspokaja Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

 

Cyberatakiem zajmuje się ABW

 

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada sprawę cyberataku na system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

 - ABW otrzymała zgłoszenie od KNF w sprawie tych problemów i włamań i prowadzi swoje czynności. Sprawa jest Agencji znana - podkreślił rzecznik. Nie chciał jednak ujawniać żadnych szczegółów.

 

Według nieoficjalnych informacji materiały dotyczące cyberataku w najbliższym czasie trafią do prokuratury. 

 

PAP, polsatnews.pl, zaufanatrzeciastrona.pl

 

dk/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie