Zmiany dotyczące Warszawy dopiero po wyborach - zapowiedział poseł PiS

Polska

- My chcielibyśmy, żeby te zmiany weszły w życie w ciągu, czy po najbliższych wyborach - powiedział Michał Dworczyk z PiS o projekcie ustawy ws. metropolii warszawskiej. - Rozmawiamy w tej chwili również o zmianie ustawy samorządowej. Nie chcemy robić nic na szybko. To jest kolejny argument przemawiający za tym, że oskarżenia o to, że PiS chce zrobić jakiś skok na Warszawę są nieprawdziwe – dodał.

- Chcemy przez najbliższe dwa lata wypracować dobry projekt, dobre rozwiązanie legislacyjne i po wyborach, które są za dwa lata, wprowadzić go w życie – podkreślił Dworczyk.

 

Metropolia warszawska

 

Zgodnie z projektem PiS miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem ma objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

 

Do zakresu działania miasta stołecznego Warszawy należeć mają "wszystkie ponadgminne sprawy publiczne o znaczeniu metropolitalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów".

 

Organami miasta stołecznego Warszawy, zgodnie z projektem, będą: prezydent miasta stołecznego Warszawy (jako organ wykonawczy) oraz rada miasta stołecznego Warszawy (organ stanowiący i kontrolny). Prezydent ma być wybierany w wyborach powszechnych przez mieszkańców m.st. Warszawy. Ma on jednocześnie pełnić funkcję burmistrza gminy Warszawa.

 

Rada miasta stołecznego Warszawy składać się ma z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych. Radni mają być wybierani po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z pozostałych gmin wchodzących w skład miasta stołecznego Warszawy. Uchwały Rady zapadać będą, według projektu, "podwójną większością głosów".

 

Polsat News, PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie