"Temat katastrofy smoleńskiej upolityczniany w Polsce" - rosyjskie MSZ

Świat
"Temat katastrofy smoleńskiej upolityczniany w Polsce" - rosyjskie MSZ
Polsat News

Rzeczniczka MSZ Rosji powiedziała w piątek, że temat katastrofy smoleńskiej jest w Polsce przekształcany "w kartę polityczną" w celach polityki wewnętrznej i zagranicznej. Zapewniła, że Rosja odpowiada na wnioski z Polski dotyczące prac nad wrakiem samolotu.

Maria Zacharowa powiedziała na briefingu w Moskwie, że w Polsce "wyłoniło się skrzydło" złożone z ludzi, którzy "dążą do coraz większego upolitycznienia" katastrofy smoleńskiej. Rzeczniczka wyraziła opinię, że "nie ma to nic wspólnego ze śledztwem".

 

- Jest to przekształcenie tematu katastrofy smoleńskiej w jakąś kartę polityczną, w polityce wewnętrznej (...) i zagranicznej - powiedziała. - Naszym zdaniem rozgrywanie tej tragedii w polityce wewnętrznej i zagranicznej ma absolutnie destrukcyjny charakter - dodała.

 

"Upolitycznianie procesu"


Odpowiadając na pytanie dotyczące reakcji Rosji na ewentualne zwrócenie się przez stronę polską do trybunału w Hadze, Zacharowa zauważyła, że "jeszcze tego nie ma". - Opieramy się na tym, że istnieje nie konkretne pragnienie dowiedzenia się, co i jak się wydarzyło (...), a pragnienie przeniesienia tej sytuacji, tragedii, w nurt czysto polityczny po to, by mieć stałą kartę do rozgrywania w celach polityki wewnętrznej i zagranicznej - powiedziała.

 

- Jeśli chodzi o oświadczenia na temat trybunałów (...), składania apelacji, pozwów, to te wszystkie działania zachodzą, niestety, w nurcie (...) upolityczniania procesu - mówiła przedstawicielka MSZ Rosji.

 

Według niej "nie ma ani jednego wniosku strony polskiej, np. dotyczącego pracy nad wrakiem, który znajduje się na terytorium Federacji Rosyjskiej, wniosku o dane, materiały, który pozostałby bez odpowiedzi".

 

"Rosja gotowa współpracować"


Zapewniła, że Rosja jest gotowa "współpracować ze stroną polską w razie pojawienia się jakichkolwiek pytań" i dostarczyć, w razie wniosków ze strony polskiej "wszelkie niezbędne dane", w tym także po to, by strona polska mogła pracować nad wrakiem prezydenckiego samolotu.

 

W środę szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski poinformował na konferencji prasowej, że w najbliższym czasie planowane jest złożenie skargi w sprawie rosyjskiego śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. To kwestia dni lub tygodni - dodał.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie