Sąd aresztował tymczasowo 13 domniemanych gangsterów

Polska
Sąd aresztował tymczasowo 13 domniemanych gangsterów
PAP/Marcin Bielecki

Sąd Rejonowy w Szczecinie w czwartek wieczorem postanowił o tymczasowym aresztowaniu 13 osób, które mają być członkami zorganizowanej grupy przestępczej. O aresztowaniu ostatniego z zatrzymanych - Andrzeja Z. ps. "Słowik" - sąd zadecydował przed godz. 23.

Rzecznik szczecińskiego sądu Michał Tomala poinformował media, że sąd tymczasowo aresztował 13 osób na ponad 2 miesiące.

 

W piątek Tomala powiedział, że zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, iż podejrzani dopuścili się zarzucanych im przestępstw. Jak zaznaczył, są to przestępstwa "bardzo poważne gatunkowo, bo zagrożone surową karą pozbawienia wolności powyżej 8 lat". Podejrzanym zarzuca się wyłudzenia podatku VAT, pobicia, rozboje, a także wymuszenia rozbójnicze oraz czyny związane z udziałem w grupie przestępczej.

 

- Każdy z podejrzanych ma zarzucane inne czyny. Jest to postępowanie wieloosobowe i wielowątkowe, zdarzenia przeplatają się ze sobą i występują zupełnie odrębnie. Sąd oceniając każdego podejrzanego z osobna uznał, że tylko środek izolacyjny może zapobiec ewentualnym destrukcyjnym działaniom w postępowaniu przygotowawczym - zaznaczył Tomala. Dodał, że podejrzani mogliby próbować ukryć się lub uciec zza granicę oraz wpływać na zeznania innych osób.


Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo ws. funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej, w której skład wchodzili członkowie tzw. grupy pruszkowskiej: Andrzej Z. ps. "Słowik", Leszek D. ps. "Wańka" i Janusz P. ps. "Parasol", którzy zakończyli odbywanie zasądzonych im kar za udział w tym gangu.

 

PAP/Marcin Bielecki

 

PAP/Marcin Bielecki

 

policja.pl

 

Pobicia, rozboje i wymuszenia rozbójnicze


Według śledczych, osoby te miały zajmować się praniem pieniędzy, wystawianiem i posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami, poświadczaniem nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także pobiciami, rozbojami i wymuszeniami rozbójniczymi.


We wtorek zatrzymano w tej sprawie 14 osób. Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prok. Magdalena Blank, wobec jednej osoby zastosowano środek zapobiegawczy o charakterze wolnościowym.


Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała pomiędzy sierpniem 2013 r. a styczniem 2017 r. głównie w Warszawie i we Wrocławiu, ale także w innych miastach Polski.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie