Niemcy: komunia dla rozwodników żyjących w ponownych związkach. "W indywidualnych przypadkach"

Świat
Niemcy: komunia dla rozwodników żyjących w ponownych związkach. "W indywidualnych przypadkach"
Pixabay.com

W ten sposób niemieccy hierarchowie odnieśli się do papieskiej adhortacji o rodzinie "Amoris laetitia". Decyzja nie oznacza, że do komunii będą mogły przystąpić wszystkie osoby w nowych związkach. Niemiecki kościół dopuszcza taką możliwość "w indywidualnych przypadkach".

Decyzję o dopuszczeniu do komunii świętej rozwodników w nowych związkach przyjęła Konferencja Episkopatu Niemiec. Hierarchowie powołali się na adhortację papieską o rodzinie "Amoris laetitia” z wiosny ubiegłego roku.

 

Papież: sumienie powinno decydować

 

W dokumencie papież Franciszek podkreślił, że w decyzji o przystąpieniu do sakramentów rolę odgrywa sumienie. Powołując się na dokument niemieccy biskupi uznali, że w pojedynczych wypadkach należy respektować decyzję rozwiedzionych osób o przystąpieniu do sakramentu.

 

Papieski dokument nie precyzuje jednak, o jakich przypadkach mowa. Znajduje się w nim jedynie bardzo ogólne spostrzeżenie o  "nowej zachęcie do odpowiedzialnego rozeznania osobistego i duszpasterskiego indywidualnych przypadków".

 

Nie można obnosić się z rozwodem

 

Wcześniej ten sam dokument intepretowali biskupi z Argentyny.

 

- Na przykład szczególnej uwagi wymaga nowy związek, zawarty po niedawnym rozwodzie lub sytuacja tych, którzy wielokrotnie uchybiali swym zobowiązaniom rodzinnym. A także postawa bliska apologii lub obnoszenia się z własną sytuacją, tak jakby była ona częścią chrześcijańskiego ideału - pisali. Ich interpretację pochwalił papież Franciszek.

 

Konferencja Episkopatu Niemiec podkreśliła, że obrona decyzji dopuszczającej rozwodników do komunii przyszła z trudem. Wciąż sprzeciwia się jej część hierarchów. Twierdzą, że taka możliwość kwestionuje nierozerwalność małżeństwa.

 

Kardynałowie z Niemiec, Włoch i Stanów Zjednoczonych w ubiegłym roku domagali się od papieża doprecyzowania, jak interpretować dokument "Amoris laetitia".

 

dw.com., deon.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie