"Rz": program 500+ trafi do Trybunału Konstytucyjnego

Polska
"Rz": program 500+ trafi do Trybunału Konstytucyjnego
Polsat News

Sztywne zasady przyznawania świadczenia na pierwsze dziecko mogą łamać konstytucję - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, który wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem ws. Programu 500+ - pisze "Rzeczpospolita".

Piątkowa "Rzeczpospolita" donosi, że sprawa ma związek z samotną matką, która choć miesięcznie zarabia ok. 1615 zł netto, nie dostała 500 zł na pierwsze dziecko, bo przekroczyła kryterium dochodowe o niecałe 8 zł (dochód na członka rodziny nie powinien przekraczać 800 zł). - Wszystko przez to, że pracodawca wypłacił kobiecie jednorazową nagrodę za pracę - napisała gazeta.

 

Kobieta zwróciła się w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten uznał, że "przez nieelastyczne kryterium dochodowe sytuacja osób zarabiających podobnie może być bardzo zróżnicowana, a wykluczenie skarżącej z kręgu świadczeniobiorców może być niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej". W związku z tym WSA wystąpił z pytaniem do TK.

 

"Nie można się doszukać dyskryminacji"


Gazeta zapytała o sprawę wiceministra rodziny i pracy Bartosza Marczuka; zapewnił on, że wszystkie rodziny są traktowane jednakowo, "bez względu ma to, czy są to rodziny patchworkowe, samotne matki, czy małżeństwa". - W zasadach programu 500+ nie można się doszukać dyskryminacji - powiedział.

 

Z kolei sędziowie WSA uważają - donosi dziennik - przy 500 plus można byłoby wprowadzić mechanizm "złotówka za złotówkę", stosowany przy świadczeniach rodzinnych. Marczuk ocenił jednak, że kosztowałoby to 1,5 miliarda zł.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie