Nowoczesna zaprasza na konsultacje ws. zmian dotyczących Warszawy

Polska
Nowoczesna zaprasza na konsultacje ws. zmian dotyczących Warszawy
PAP/Radek Pietruszka

Konsultacje odbędą się 20 lutego w Sejmie. Jednocześnie szef Nowoczesnej Ryszard Petru zaapelował w piątek do PiS o wycofanie projektu, który jego zdaniem jest nieprzemyślany i "wprowadzi więcej chaosu niż porządku".

- PiS nie ma szans na wygranie (wyborów) w dużych miastach, ale może wprowadzić dużo chaosu i tak naprawdę ograniczyć siłę rażenia samorządu - podkreślił na piątkowej konferencji prasowej lider Nowoczesnej.

 

Jak dodał, jego ugrupowanie nie zgadza się m.in. na to, by małe na przykład 15-tysięczne gminy podwarszawskie miały tyle samo radnych, co 200-tysięczny Mokotów.

 

Projekt PiS ws. metropolii warszawskiej

 

Według projektu PiS, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

 

Poseł PiS Jacek Sasin zapowiedział w piątek, że PiS odejdzie od zawartej w projekcie koncepcji dotyczącej wyboru i składu Rady miasta stołecznego Warszawy, która obecnie skutkowałaby tym, że 200 tysięczny Mokotów miał jednego radnego w tej radzie, tyle samo, co mała gmina podwarszawska.

 

Zgodnie z obecnym rozwiązaniem zapisanym w projekcie PiS, Rada miasta stołecznego Warszawy składać się miałby się z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych. Radni mieliby być wybierani po jednym z każdej z 18 dzielnic gminy Warszawa oraz po jednym z pozostałych gmin wchodzących w skład jednostki metropolitalnej.

 

Uchwały Rady zapadać miałby, według obecnego projektu, "podwójną większością głosów". Za uchwałą musiałaby opowiedzieć się większość radnych, którzy dodatkowo muszą reprezentować większość ludności zamieszkałej na obszarze jednostki metropolitalnej.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie