Kandydat na kanclerza Niemiec: Trump igra z bezpieczeństwem Zachodu

Świat
Kandydat na kanclerza Niemiec: Trump igra z bezpieczeństwem Zachodu
PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel" zarzucił prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, że wywołując swoją polityką "wojnę kulturową", "igra z bezpieczeństwem Zachodu".

Zdaniem Schulza Trump stanowi "zagrożenie dla demokracji". "To, co obecnie rozpoczął rząd USA, jest wojną kulturową" - ocenił niemiecki polityk. Zakaz wjazdu do Ameryki obywateli kilku krajów muzułmańskich określił mianem decyzji "nie do zniesienia". Trump "igra bezpieczeństwem zachodniego świata" - dodał Schulz w wywiadzie dla "Spiegla".

 

Redakcja opublikowała fragment wywiadu w piątek na swojej stronie internetowej.

 

"Nie wolno nam milczeć, gdy Trump burzy nasz system wartości"  

 

Polityk SPD wezwał kanclerz Angelę Merkel (CDU) do bardziej stanowczego zdystansowania się od polityki nowego prezydenta USA. - Nie wolno nam milczeć, gdy Trump burzy za pomocą młota nasz system wartości - powiedział były szef Parlamentu Europejskiego. Kampanię wyborczą w USA nazwał "nikczemnością".

 

Zarząd SPD nominował Schulza na kandydata w niedzielę. Wcześniej z ubiegania się o tę funkcję zrezygnował Sigmar Gabriel, który oddał Schulzowi także kierownictwo partii.

 

Wzrost poparcia dla Schulza i jego partii

 

Ta decyzja spowodowała skokowy wzrost poparcia zarówno dla kandydata, jak i dla jego partii. W sondażu telewizji ARD Deutschlandtrend SPD poparło 28 proc. uczestników, a Schulz prześcignął Merkel.

 

To najlepszy wynik SPD w tej kadencji, lepszy od wyniku uzyskanego podczas ostatnich wyborów do Bundestagu, gdy na socjaldemokratów głosowało 25,7 proc. wyborców. Gdyby kanclerza Niemiec wybierano w wyborach bezpośrednich, Schulz otrzymałby 50 proc. głosów (wzrost o 9 pkt proc.), a Merkel 34 proc. (spadek o 7 pkt proc.).

 

Sondaż Deutschlandtrend wskazał na ogromny spadek zaufania Niemców do USA. Tylko 22 proc. ankietowanych uznało Amerykę Trumpa za wiarygodnego partnera. Zaufanie do Rosji jest tylko o jeden punkt procentowy (21 proc.) niższe.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie