Tusk apeluje o natychmiastowe przerwanie walk na wschodzie Ukrainy

Polska
Tusk apeluje o natychmiastowe przerwanie walk na wschodzie Ukrainy
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował o natychmiastowe przerwanie walk na wschodniej Ukrainie. Podkreślił, że Rosja powinna wykorzystać swój wpływ na separatystów, by powstrzymać eskalację przemocy.

- Znów jesteśmy świadkami nasilenia przemocy i walk na wschodniej Ukrainie. Przypadki naruszeń zawieszenia broni, które miały miejsce w ostatnich dniach, ukazują nowy poziom intensywności i brutalności - powiedział Tusk w Brukseli.

 

Dodał, że sytuacja humanitarna w regionie Awdijiwki staje się krytyczna. - To przypomina nam, że rosyjska agresja na wschodniej Ukrainie stale jest wyzwaniem - podkreślił.

 

- Walki muszą zostać natychmiast przerwane, a zawieszenie broni musi być respektowane – mówił Tusk.

 

Rola Rosji

 

- Rosja powinna wykorzystać swój wpływ, by popierani przez nią separatyści zaprzestali działań zbrojnych - oświadczył. Jak dodał, ze wschodniej Ukrainy należy wycofać ciężkie uzbrojenie, a obserwatorzy OBWE musza mieć nieograniczony dostęp do regionu konfliktu.

 

Od niedzieli w strefie przemysłowej miasta Awdijiwka w Donbasie dochodzi do wzmożonych walk pomiędzy prorosyjskimi separatystami a siłami ukraińskimi. Od wtorku w mieście obowiązuje stan wyjątkowy.

 

Władze ukraińskie o pogorszenie sytuacji w Donbasie oskarżają prorosyjskich separatystów w tym regionie. OBWE winą za najnowszą eskalację konfliktu obarcza obie strony.

 

W środę ukraińskie siły rządowe i prorosyjscy bojownicy ogłosili przerwanie walk w rejonie Awdijiwki, dzięki czemu można było rozpocząć remont zniszczonych ostrzałami linii elektrycznych.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie