McCain apeluje do Trumpa o pomoc Ukrainie w obliczu ataków Rosji

Świat
McCain apeluje do Trumpa o pomoc Ukrainie w obliczu ataków Rosji
Flickr/Gage Skidmore

Przewodniczący komisji sił zbrojnych Senatu USA John McCain zwrócił się w czwartek do prezydenta Donalda Trumpa o zapewnienie pomocy Ukrainie, aby mogła obronić się w sytuacji nasilenia rosyjskich ataków.

"W świetle najnowszych rosyjskich ataków i perspektywy przyszłej agresji przeciwko Ukrainie nalegam, by skorzystał pan z uprawnień przyznanych przez ustawę o polityce obronnej (National Defense Authorization Act) na rok podatkowy 2017, aby dostarczyć śmiercionośne środki obronne Ukrainie w celu obrony jej terytorium przed kolejnymi naruszeniami ze strony Rosji i jej separatystycznych pełnomocników" - napisał republikański polityk w liście do prezydenta.

 

Separatyści atakują wschód Ukrainy

 

Ukraińskie MSW w obwodzie donieckim poinformowało w czwartek, że jeden cywil zginął, a ośmioro zostało rannych w wyniku prowadzonych od czterech dni przez prorosyjskich separatystów ostrzałów miasta Awdijiwka na wschodzie kraju.

 

Separatyści, którzy atakują tam pozycje ukraińskich sił rządowych, zniszczyli 78 budynków, w tym cztery mieszkania, i 80 domów prywatnych oraz sklepów. 190 mieszkańców Awdijiwki zostało ewakuowanych. Wiele domów nadal nie ma prądu, wody i ogrzewania.

 

W czwartek w mieście było jednak spokojniej niż w poprzednich dniach - oświadczył gubernator kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu donieckiego Pawło Żebriwski.

 

W Awdijiwce od wtorku obowiązuje stan wyjątkowy. Woda dostarczana jest beczkowozami, na ulicach rozstawione są ogrzewane namioty i kuchnie polowe. Temperatura wynosiła tam w czwartek minus 7 stopni Celsjusza.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie