Prezydent Warszawy: PiS chce wprowadzić zmiany bez konsultacji z mieszkańcami
Tak poważne zmiany lokalnych granic terytorialnych, jakie proponuje PiS w projekcie w sprawie metropolii warszawskiej, powinny być konsultowane z mieszkańcami; PiS tego nie robi - powiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zapowiedziała przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie z warszawiakami.
Według projektu przygotowanego przez PiS miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.
"Mieszkańcy powinni decydować o zmianach, które ich dotyczą"
- Absolutnie, to co PiS proponuje, to jest pchanie po pierwsze w kierunku Białorusi, a może już niedaleko do Moskwy - powiedziała prezydent Warszawy na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu.
Zaznaczyła, że zgodnie z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego "w sprawach jakiejkolwiek zmiany lokalnych granic terytorialnych wspólnoty lokalne powinny być uprzednio konsultowane ewentualnie drogą referendum tam gdzie prawo na to zezwala".
- Taka powinna być droga takiej poważnej zmiany - podkreśliła. Wyraziła wątpliwość, czy zgodnie z zapowiedzią posła PiS Jacka Sasina zainteresowane strony będą zapraszane do Sejmu na posiedzenia komisji pracujących nad projektem.
Podkreśliła, że mieszkańcy Warszawy i mieszkańcy gmin podwarszawskich powinni decydować o zmianach, które ich dotyczą. - To są 33 gminy i ta zmiana niewątpliwie wpłynie negatywnie na ich życie codzienne - oceniła Gronkiewicz-Waltz.
Zaproponowała, by władze podwarszawskich gmin zapytały swoich mieszkańców, "czy można w ten sposób dyskredytować ten cały dorobek, który oni mają, dzięki mieszkańcom, dzięki ludziom, którzy tam na nich głosowali".
- Na pewno podejmiemy konsultacje w Warszawie w różnych formach - debat, paneli, spotkań, drogą internetową, twitterową, jaką tylko się da - zapowiedziała prezydent Warszawy.
Na Twitterze prezydent stolicy opublikowała list do burmistrzów podwarszawskich gmin w sprawie przeprowadzenia takich konsultacji.
List do burmistrzów podwarszawskich gmin ws. konsultacji społecznych dot. #ustawametropolitalna. Nic o nas bez nas! #Warszawa #metropolia pic.twitter.com/XKDZp0WW0w
— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 2 lutego 2017
"Zemsta za przegrane wybory na prezydenta stolicy"
Do pomysłu PiS odniosła się również Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. - Ta ustawa warszawska to nic innego, jak jego zemsta za przegrane wybory na prezydenta stolicy - stwierdziła podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Lubnauer.
Sasin o funkcję tę starał się w wyborach samorządowych w 2014 r. W drugiej turze wyborów na prezydenta Warszawy przegrał jednak z Hanną Gronkiewicz-Waltz.
- Poseł Sasin nie zaprezentował nic, co by mnie przekonało do tego, że jest to dobra zmiana - dodała Lubnauer.
W jej ocenie ustawa, jaką przygotowało PiS ma tylko jeden cel: "jest to naga rządza władzy PiS. Rządza władzy dla władzy, a nie dla dobra mieszkańców Warszawy".
"PiS chce zdobyć Warszawę"
- PiS jest rządny władzy w Warszawie, PiS chce zdobyć Warszawę dla siebie i zrobi wszystko, aby ten cel osiągnąć - dodała Lubnauer.
Jak tłumaczyła propozycja PiS nie niesie za sobą rozwiązania problemów warszawiaków, takich jak lepszy nadzór nad reprywatyzacją, czy walka ze smogiem. - Oni na pewno nie chcą zmian granic Warszawy - zaznaczyła.
Posłanka Nowoczesnej zwracała ponadto uwagę, że projekt dotyczący zmiany ustroju Warszawy powstał bez konsultacji społecznych.
- Dlatego Nowoczesna organizuje 20 lutego konsultacje w tej sprawie. Jeśli PiS nie robi konsultacji, to my je zrobimy - podkreśliła.
Projekt ws. metropolii warszawskiej
Zgodnie z projektem PiS miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem ma objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.
Do zakresu działania miasta stołecznego Warszawy należeć mają "wszystkie ponadgminne sprawy publiczne o znaczeniu metropolitalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów".
Organami miasta stołecznego Warszawy, zgodnie z projektem, będą: Prezydent miasta stołecznego Warszawy (jako organ wykonawczy) oraz Rada miasta stołecznego Warszawy (organ stanowiący i kontrolny). Prezydent ma być wybierany w wyborach powszechnych przez mieszkańców m.st. Warszawy. Ma on jednocześnie pełnić funkcję burmistrza gminy Warszawa.
Rada miasta stołecznego Warszawy składać się ma z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych. Radni mają być wybierani po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z pozostałych gmin wchodzących w skład miasta stołecznego Warszawy. Uchwały Rady zapadać będą, według projektu, "podwójną większością głosów".
PAP