Dziś Dzień Świstaka. Amerykanie wróżą długość trwania zimy

Kultura
Dziś Dzień Świstaka. Amerykanie wróżą długość trwania zimy
PAP/EPA/DAVID MAXWELL

Najsłynniejszy amerykański świstak Phil w miejscowości Punxsutawney w Pensylwanii przepowie, kiedy skończy się zima. Legenda mówi, że jeśli w dzień Matki Boskiej Gromnicznej świstak zobaczy swój cień, czeka nas jeszcze długa zima; jeśli cienia nie będzie - wkrótce przyjdzie wiosna

Doroczne święto obchodzone jest 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.


Od 1887 roku świstak Phil zobaczył swój cień 100 razy (ostatni raz w 2015 roku), zaś cienia nie zobaczył 18 razy (po raz ostatni w 2016 roku).


Przepowiednia dotycząca długości trwania zimy jednak sprawdza się w około 50 proc. przypadków, co w praktyce oznacza zupełny przypadek.

 

Słynna komedia romantyczna

 

Święto stało się sławne na całym świecie dzięki filmowi „Dzień Świstaka”, w krórym bohater (grany przez Billa Murray’a) wielokrotnie przezywał ten sam dzień.


Komedia opowiada losy prezenter telewizyjnej prognozy pogody, aroganckiego Phila Connorsa, który przyjeżdża do miasteczka Punxsutawney. Ma zrelacjonować Dzień Świstaka. Pod koniec dnia dochodzi do wniosku, że to był najgorszy dzień w jego życiu. Kiedy budzi się następnego ranka orientuje się, że znów przeżywa to samo i został uwięziony w pętli czasu.

 

polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie