Dezaktywacja kart prepaid. Co zrobić, gdy telefon nie działa

Polska
Dezaktywacja kart prepaid. Co zrobić, gdy telefon nie działa
Pixabay.com

Zgodnie z nowymi przepisami antyterrorystycznymi, w czwartek operatorzy telekomunikacyjni zdezaktywowali te karty prepaid do telefonów, które nie zostały zarejestrowane do 1 lutego. Ale można je jeszcze zarejestrować! Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega jednak, aby przy okazji nie dać się nabrać - oszuści mogą się podawać za operatorów. Najlepiej zgłosić taką kartę SIM w firmowym salonie.

Obowiązek rejestracji kart prepaid został wprowadzony na podstawie ustawy Prawo telekomunikacyjne i ustawy o działaniach antyterrorystycznych (z dnia 10 czerwca 2016 r.). Rejestracja kart SIM ma na celu ograniczenie możliwości komunikowania się oraz kamuflażu przestępcom, również tym zaangażowanym w działalność terrorystyczną - informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej.

 

Podobne ograniczenia wprowadzono wcześniej w kilku innych krajach Unii Europejskiej m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Bułgarii i na Węgrzech. To dlatego od dnia 25 lipca 2016 r. każdy nowy starter musiał być obowiązkowo zarejestrowany.

 

Nieaktywny numer, głuchy telefon

 

Niezarejestrowana karta przedpłacona SIM jest nieaktywna. Oznacza to, że nie można realizować usług ani doładowywać konta. Samo konto i związany z nim numer nie znikają od razu. Klient będzie miał tyle czasu, ile opłacił w wykupionych planach i promocjach.

 

Warto zarejestrować kartę, aby nie stracić wpłaconych na nią pieniędzy, gdy skończy się opłacony tzw. okres aktywny, w którym użytkownik może wykonywać połączenia, wysyłać wiadomości i korzystać z internetu.

 

Po tym czasie jest jeszcze termin "pasywny", gdy można odbierać połączenia przychodzące na numer karty przedpłaconej. Dopiero po upływie czasu, którego długość określa operator, można stracić numer.

 

- Klientom, którzy nie zdążyli jeszcze z rejestracją, Plus nadal umożliwia wypełnienie tego obowiązku i zachowanie dotychczas używanego numeru telefonu. Można to zrobić do 15 grudnia, a po rejestracji zostanie przywrócona wartość i ważność konta, usługi i promocje aktywne na koncie w momencie zaprzestania świadczenia usług, a same usługi nadal są świadczone w formie przedpłaconej - informuje Arkadiusz Majewski, starszy specjalista w Dziale Komunikacji Korporacyjnej Plusa.

 

Telekomy nadal czekają na spóźnialskich

 

Zgodnie z ustawą posiadane przed 25 lipca ub. roku przez abonentów przedpłacone karty SIM, tzw. prepaid trzeba było zarejestrować w terminie do 1 lutego 2017 roku. Część abonentów nie zdążyła jednak tego zrobić i ich telefony przestały działać. To nie szkodzi, bo kartę nadal można zarejestrować. Najlepiej zrobić to w salonie bądź w punkcie operatora.

 

- Spóźniona rejestracja jest możliwa tylko w punktach stacjonarnych, przede wszystkim w salonach połączonej sieci sprzedaży Plusa i Cyfrowego Polsatu - poinformował Arkadiusz Majewski z Plusa.

 

Każdy operator podaje listę punktów, w których można zarejestrować kartę. Są to w przypadku niektórych sieci na przykład urzędy pocztowe, banki bądź sklepy popularnych sieci. W przypadku osób niepełnosprawnych lub starszych potwierdzanie danych możliwe jest za pośrednictwem osoby trzeciej, działającej w imieniu operatora. Może on zlecić czynności związane z weryfikacją innym podmiotom, np. firmie kurierskiej.

 

Rejestracja w zastępstwie

 

- Osobom, które nie mogą samodzielnie dokonać rejestracji, czy to z powodu pobytu za granicą, czy stanu zdrowia, ale również np. opiekunom nieletnich dzieci, możemy jedynie polecić, aby numer zarejestrował ktoś z bliskich - rodziny lub przyjaciół. Procedury w takim przypadku są takie same, a jedyną różnicą jest ta, że w systemach operatora jako właściciel numeru figuruje osoba rejestrująca, a nie faktyczny użytkownik - powiedział polsatnews.pl Arkadiusz Majewski z Plusa.

 

Co jednak zrobić z numerem zarejestrowanym na inną osobę? - Numer będzie zarejestrowany i aktywny, a przy pierwszej możliwej okazji, np. w trakcie odwiedzin w Polsce osoby przebywającej poza granicami kraju wystarczy tylko wspólna krótka wizyta w salonie operatora i przepisanie karty SIM na dane właściwego użytkownika - wyjaśnił Arkadiusz Majewski.

 

Podanie danych oraz ich potwierdzenie może także odbywać się drogą elektroniczną - zasady określają sami operatorzy, przepisy nie zabraniają takiego rozwiązania, ale musi się to odbyć w taki sposób, aby tożsamość właściciela numeru była rzeczywiście potwierdzona. W przypadku wirtualnych operatorów, którzy nie mają swoich salonów firmowych, można udać się do salonu współpracującego lub oczekiwać na kuriera, który potwierdzi tożsamość - jest to tzw. osoba trzecia działająca w imieniu dostawcy usług.

 

Co potrzebne do rejestracji

 

- Numer należy zarejestrować u operatora, z usług którego się korzystało - powiedział Arkadiusz Majewski z Plusa.

 

Po ustawowym terminie rejestracja nadal jest bezpłatna. Polega na podaniu operatorowi imienia i nazwiska oraz numeru PESEL, albo serii i numeru dokumentu użytego do potwierdzenia tożsamości. Można także podać numer REGON lub NIP, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym albo ewidencji działalności gospodarczej lub innym właściwym rejestrze.

 

Potrzebny będzie także numer telefonu oraz numer karty SIM. Po zarejestrowaniu karty operator włączy ją nie wcześniej niż po potwierdzeniu zgodności podanych danych lub po podaniu danych przez abonenta i potwierdzeniu ich drogą elektroniczną.

 

- Do rejestracji numeru konieczne jest: podanie numeru telefonu i numeru karty SIM (można go sprawdzić na karcie) oraz potwierdzenie tożsamości poprzez okazanie odpowiedniego dokumentu (dowód osobisty lub paszport). Swój numer zarejestrować mogą również osoby niepełnoletnie, które skończyły co najmniej 13 lat i posiadają dokument tożsamości. Rejestracja numeru u operatora jest bezpłatna - powiedział Arkadiusz Majewski z Plusa.

 

Uwaga na sms lub e-mail od oszustów

 

Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega, że konieczność rejestracji kart SIM mogą wykorzystywać oszuści. Jeśli dzwoni lub pisze ktoś podający się za osobę reprezentującą operatora nie należy mu ufać - informuje UKE.

 

Rejestracja karty SIM nie może odbywać się przez telefon ani za pośrednictwem poczty elektronicznej, a jedynie w salonie operatora albo w firmie z nim współpracującej lub po wypełnieniu formularza online przez konsumenta i późniejszym potwierdzeniu tożsamości np. przez kuriera - informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej.

 

Klienci operatorów telekomunikacyjnych w Polsce mają - według GUS - łącznie ponad 54 mln kart SIM. 27 mln to karty przedpłacone. Operatorzy szacują, że aktywnych jest 19 mln takich kart, przy czym w ostatnim półroczu z systemów skasowano około 2 mln kart SIM prepaid.

 

polsatnews.pl

hlk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie