Błaszczak: projekt metropolii warszawskiej będzie konsultowany

Polska
Błaszczak: projekt metropolii warszawskiej będzie konsultowany
PAP/Rafał Guz

Projekt dotyczący metropolii warszawskiej zakłada spójny rozwój całej metropolii. Będzie on konsultowany z mieszkańcami, stowarzyszeniami, organizacjami pozarządowymi - powiedział w czwartek w Krakowie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Złożony w Sejmie projekt PiS zakłada, że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy.

 

"Naturalne tendencje rozwojowe miast"

 

- Ten projekt dotyczący metropolii warszawskiej jest projektem poselskim, ale PiS od lat zajmowało się kwestią metropolii. My wychodzimy z założenia, że w Polsce są dwa obszary metropolitalne, jeden to Warszawa, a drugi to Śląsk - powiedział Błaszczak i wyjaśnił, że "miejsca te wyróżnia liczba ponad 2 mln mieszkańców, przyjęta w literaturze dotyczącej metropolii".

 

- A więc rząd PiS przygotował projekt ustawy o metropolii śląskiej, i klub parlamentarny PiS zgłosił projekt o metropolii warszawskiej. To są naturalne tendencje rozwojowe miast, ja sam mieszkam w metropolii warszawskiej, chociaż nie w samej Warszawie - podkreślił minister.

 

Jak zaznaczył, "tu chodzi o realizację tych podstawowych interesów zarówno mieszkańców stolicy, jak i mieszkańców miast okalających stolicę".

 

Rozwiązania wykorzystywane na całym świecie

 

- Są trzy dziedziny, którymi zajmuje się metropolia. Tak będzie zarówno w przypadku metropolii śląskiej, jak również, mam nadzieję, metropolii warszawskiej. Jest to zagospodarowanie przestrzenne, transport i system drogowy. Chodzi o to, aby inwestycje dotyczące tych trzech dziedzin były spójne, żeby wpływały na spójny rozwój całej metropolii. I tylko tyle - podkreślił minister SWiA.

 

Dodał, że "są to rozwiązania, które wykorzystywane są na całym świecie, w naszej części Europy tak jest w przypadku Pragi, Budapesztu". - Nie ma w tym nic nadzwyczajnego; to, że totalna opozycja jest zakodowana na nie, to wiemy, stąd te wszystkie próby podważenia zasadności przeprowadzenia tej ustawy - powiedział.

 

"Parlament będzie słuchał opinii mieszkańców"

 

- Oczywiście ona będzie konsultowana, parlament będzie słuchał opinii mieszkańców, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych. Ale przypomnę- nie ma sensu zawracania kijem Wisły. Tak to się dzieje na całym świecie, że rozrastają się miasta - dodał minister.

 

Pytany przez dziennikarzy zapewnił, że "będą dodatkowe pieniądze, właśnie służące temu, żeby zrealizować te trzy zadania, które mają charakter metropolitalny: zagospodarowanie przestrzenne, układ drogowy i transport publiczny" dla metropolii śląskiej. - To jest przewidziane w projekcie ustawy. Oczywiście wszystko zależy od parlamentu, ale jestem głęboko przekonany o tym, że parlament w tej formie przyjmie projekt ustawy rządowej dotyczącej metropolii śląskiej i też jestem o tym przekonany, że projekt dotyczący metropolii warszawskiej też zostanie przyjęty - zapowiedział minister.

 

Projekt metropolii warszawskiej

 

Złożony we wtorek w Sejmie projekt klubu PiS zakłada m.in., że miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

 

Do zakresu działania miasta stołecznego Warszawy należeć mają "wszystkie ponadgminne sprawy publiczne o znaczeniu metropolitalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów".

 

Organami miasta stołecznego Warszawy, jako jednostki metropolitalnej, zgodnie z projektem, będą: Prezydent miasta stołecznego Warszawy (jako organ wykonawczy) oraz Rada miasta stołecznego Warszawy (organ stanowiący i kontrolny). Prezydent ma być wybierany w wyborach powszechnych przez mieszkańców m.st. Warszawy. Ma on jednocześnie pełnić funkcję burmistrza gminy Warszawa (która ma się dzielić na 18 dzielnic).

 

Rada miasta stołecznego Warszawy składać się ma z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych. Radni mieliby być wybierani w okręgach jednomandatowych, po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z każdej z pozostałych gmin jendostki metropolitalnej. Uchwały Rady miałyby zapadać "podwójną większością głosów"- za uchwałą będzie musiała opowiedzieć się większość radnych, którzy dodatkowo muszą reprezentować większość ludności zamieszkałej na obszarze jednostki metropolitalnej.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie