Zwolniono szefową Biura Rady Europy. Do tej pory zrobiły tak tylko Turcja i Węgry

Polska
Zwolniono szefową Biura Rady Europy. Do tej pory zrobiły tak tylko Turcja i Węgry
rpo.gov.pl

MSZ po ponad 25 latach pracy zwolnił Hannę Machińską, dyrektorkę Biura Rady Europy w Warszawie. - Powiedziano mi, że przyczyny są polityczne - powiedziała zwolniona "Gazecie Wyborczej".

Biuro powstało w 1991 r. - wtedy Polska wstąpiła do Rady Europy. Było to symboliczne przyjęcie Polski do rodziny państw europejskich akceptujących zasady rządów prawa, demokracji parlamentarnej i ochrony praw człowieka.


Warszawskie biuro pomogło w powstaniu 17 kolejnych w krajach postkomunistycznej Europy. Zadaniem biur jest upowszechnianie standardów Rady w dziedzinie praw człowieka i pomaganie w kierowaniu skarg do Trybunału w Strasburgu. Warszawskie biuro szkoliło też prawników, w tym adwokatów i sędziów.


Od początku kierowała nim dr Hanna Machińska, docent w Instytucie Nauk o Państwie i Prawie UW. Za swoją pracę dostała m.in. odznaczenie Rady Europy Pro Merito i Bene Merito. W zeszłym roku została laureatką nagrody Super Okulary Równości Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Otrzymała też odznakę honorową RPO "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka" - w uzasadnieniu podkreślono jej działania na rzecz "promowania standardów antydyskryminacyjnych".

 

MSZ: osiągnęła wiek emerytalny; Machińska: nie mam 67 lat


MSZ nie udzielił jasnej odpowiedzi na pytanie o powody odwołania dyr. Machińskiej.  "MSZ nie wypowiedział Pani H. Machińskiej umowy, lecz zdecydował się nie przedłużać na 2017 rok oddelegowania p. Machińskiej na stanowisko dyrektora Biura Rady Europy w Warszawie. Nie został natomiast rozwiązany stosunek pracy p. H. Machińskiej z MSZ, którego pozostaje ona nadal pracownikiem (pisownia oryginalna) - czytamy w stanowisku MSZ. Ministerstwo przypomniał także, że Hanna Machińska osiągnęła już wiek emerytalny. Była dyrektor zaprzecza. - W dyplomacji Rady Europy wiek emerytalny liczy się od 67. roku życia, a tylu nie mam - zauważa była dyrektor.


Wycofanie przedstawiciela przez państwa członkowskie zdarza się w Radzie Europy bardzo rzadko. Zrobiły to Węgry Orbána i Turcja Erdogana.


Następcą dyr. Machińskiej jest Paweł Wierdak. W MSZ był m.in. zastępcą dyrektora departamentu narodów zjednoczonych i praw człowieka.


Gazeta Wyborcza

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie