Ziobro zapowiada kolejne zarzuty ws. reprywatyzacji. Prokuratura apeluje do osób zamieszanych w przestępstwo

Polska

To dopiero początek spraw związanych z reprywatyzacją w Warszawie, liczne wątki związane z prowadzonymi śledztwami w wielu wypadkach będą się kończyć zarzutami - powiedział w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Prokurator krajowy zaapelował o zgłaszanie się osób, które mogą być zamieszane w "przestępczą działalność".

Środowa konferencja w Prokuraturze Krajowej była związana m.in. z zatrzymaniami pięciu osób, w tym b. urzędnika Jakuba R. i adwokata Roberta N. w związku z reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie. W środę Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła wnioski o tymczasowe aresztowanie czworga z pięciorga podejrzanych: b. urzędnika ratusza, adwokata oraz rodziców urzędnika. Wszyscy są podejrzani o korupcję i oszustwo.

 

"Ostatni moment, żeby uniknąć odpowiedzialności karnej"

 

Podczas konferencji prokurator krajowy Bogdan Święczkowski poinformował, że obecnie są prowadzone łącznie 124 postępowania karne dot. tzw. dzikiej reprywatyzacji - 102 w prokuraturze regionalnej w Warszawie i 22 w prokuraturze regionalnej we Wrocławiu - 22.

 

Zaznaczył, że tylko w przypadku zarzutów przedstawionych pięciorgu zatrzymanym szkody sięgają 62 mln zł w mieniu miasta Warszawy i 27 mln zł w mieniu osób prywatnych. - Są to kwoty bardzo znaczne, a dotyczą zaledwie dwóch, trzech nieruchomości - dodał Święczkowski.

 

Zapowiedział też kolejne zatrzymania i zarzuty oraz zaapelował do osób, które mogą być zamieszane w "przestępczą działalność", o zgłaszanie się do organów prowadzących postępowanie. - To jest ostatni moment, gdy te osoby, które uczestniczyły w tej przestępczej działalności, a chciałyby skorzystać z dobrodziejstw kodeksu postępowania karnego, skorzystać z nadzwyczajnego złagodzenia kary czy też nawet uniknąć odpowiedzialności karnej, mają możliwość zgłoszenia się do organów prokuratury, CBA i policji - powiedział.

 

10 milionów złotych w gotówce

 

Dodał, że prokuratorzy zabezpieczyli już ok. 10 mln zł w gotówce. Zapowiedział, że będą podejmowane inne działania śledcze zmierzające do zabezpieczenia kolejnych środków finansowych, a także nieruchomości, które są w posiadaniu osób podejrzanych.

 

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny przypomniał natomiast, że analiza prokuratorskich spraw dotyczących reprywatyzacji w Warszawie wykazała, że zdecydowana większość z nich zakończyła się decyzjami o odmowie wszczęcia postępowania lub o umorzeniu śledztwa na wstępnym etapie. Obecnie - zwrócił uwagę Ziobro - prokuratura prowadzi przeszło 100 postępowań, które są na różnych etapach zaawansowania.

 

"Dobra zmiana w prokuraturze"

 

- Zobowiązałem się, że dobra zmiana w prokuraturze (...) zakończy czas bezkarności przestępców, często przestępców w białych kołnierzykach, wywodzących się ze środowisk prawniczych powiązanych z politykami. Niektórzy nazywają to mafią prawniczo-urzędniczą i chyba jest w tym wiele prawdy - i w tym sensie słowa dotrzymujemy - powiedział Ziobro.

 

Zwrócił przy tym uwagę, że śledczy stawiają zarzuty. - Na tym oczywiście działania prokuratury - czy szerzej: nasze działania w sprawach wielkiej przestępczości i bezkarności ludzi, którzy w tym uczestniczyli - się nie kończą, ale to dopiero na dobrą sprawę początek, dlatego że liczne inne wątki związane z prowadzonymi śledztwami (...) z całą pewnością też będą w wielu wypadkach kończyć się przejściem do fazy zarzutów - zapowiedział Ziobro.

 

Zaznaczył, że prokuratorzy muszą w sposób bardzo skrupulatny przeprowadzić bardzo liczne czynności dowodowe.

 

"Koncentrują się na odpowiedzialności urzędników w Warszawie"

 

Z kolei dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej Michał Ostrowski poinformował, że postępowania ws. reprywatyzacji w Warszawie dotyczą blisko 170 nieruchomości. - Praktycznie każde zawiadomienie o przestępstwie, które jest składane do prokuratury, czy to na szczeblu prokuratury krajowej, czy na szczeblu prokuratury regionalnej, ale również i do prokuratur rejonowych, jest wnikliwie badane i poddawane szczególnemu postępowaniu sprawdzającemu. Nie ma pochopnych decyzji o odmowach wszczęcia postępowania, jak było dotychczas - powiedział Ostrowski.

 

Dodał, że sprawy, w których prokurator uznał, że zachodzi podstawa do wszczęcia postępowania przygotowawczego, a więc zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, obejmowane są nadzorem przez prokuraturę krajową.

 

Ostrowski doprecyzował też, że postępowania prowadzone w prokuraturze regionalnej we Wrocławiu koncentrują się głównie na odpowiedzialności urzędników urzędu miasta w Warszawie. Postępowania w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie dotyczą odpowiedzialności także innych osób, w tym notariuszy i osób wydających decyzje nie tylko w urzędzie miejskim.

 

PAP, Fot. PAP/Rafał Guz

az/pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie