Powstaną dwa nowe parki w Warszawie. Jeden na Mokotowie, drugi w Ursusie

Kultura
Powstaną dwa nowe parki w Warszawie. Jeden na Mokotowie, drugi w Ursusie
wikipedia/Emptywords/CC BY-SA 4.0
Staw Służewiecki obecnie.

Dwa nowe parki o łącznej powierzchni prawie 10 hektarów powstaną w Ursusie i na Mokotowie; na ich terenie będą zbiorniki wodne oraz różne gatunki drzew i krzewów - poinformował w środę stołeczny ratusz. Na stworzenie parków miasto otrzyma 14 mln zł dofinansowania z UE.

Park na Mokotowie powstanie u zbiegu ul. Puławskiej i W. Rzymowskiego, wokół Stawu Służewieckiego. Będzie miał ponad 5,11 ha powierzchni. Główną atrakcją parku będzie Potok Służewiecki.

 

Prace nad stworzeniem parku już się rozpoczęły, a najważniejszym przedsięwzięciem było odtworzenie istniejącego dawniej na potoku naturalnego przepływowego zbiornika wodnego. Powstała tama piętrząca i kładka dla pieszych, pomost-molo, trzy wyspy dla ptactwa wodnego obsadzone naturalną roślinnością wodną.

 

Dalsze plany zakładają wykonanie górek widokowych, alejek, oświetlenia, małej architektury, nasadzenie roślinności - m.in. 115 drzew, krzewów i roślin wodnych.

 

W planach jest także budowa siłowni plenerowej oraz strefy dla psów.

 

Stworzenie parku wraz z całym wyposażeniem ma kosztować ok. 10 mln zł, a prace zakończą się jesienią tego roku. Dofinansowanie unijne wyniesie 7 mln zł.

 

Park  w Ursusie na obecnych nieużytkach

 

Drugi zapowiadany przez miasto park - EKOpark - będzie znajdował się w Ursusie, wzdłuż ul. Gierdziejewskiego, między ul. Warszawską, Czerwona Droga, Wolności i Orłów Piastowskich.

 

Dziś ten teren to ok. 4,44 hektarów  nieużytków, które zamienią się w park, jednak będzie to inna przestrzeń niż ta przy Potoku Służewieckim - bardziej dzika i naturalna.

 

Park ma być podzielony na różne strefy - od dzikich łąk, przez obszary mieszane (z terenami podmokłymi) aż po trawniki. Powstaną niewielkie pagórki-nasypy, które zostaną obsadzone roślinnością - będzie to ochrona przed hałasem i zanieczyszczeniami powietrza z sąsiednich ulic.

 

W parku mają znaleźć się także budki lęgowe i poidełka oraz krzewy w formie żywopłotów zapewniających schronienie i warunki do gniazdowania dla wielu gatunków ptaków. Zaplanowano także system niecek bioretencyjnych zbierających wodę z całego parku.

Wszystko ma kosztować ok. 10 mln zł. Realizacja rozpocznie się w 2018 roku i potrwa ok. dwóch lat. Dofinansowanie unijne wyniesie 7 mln zł.

 

W ciągu ostatnich 10 lat powstało 11 nowych parków. W tej chwili w Warszawie znajduje 76 parków o łącznej powierzchni ok. 715 hektarów.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!