O jedną trzecią więcej zachorowań na grypę. Dwie osoby zmarły z powodu powikłań
Od początku września 2016 roku w całej Polsce odnotowano ponad 2 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, czyli o 34 proc. więcej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej - wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Od września prawie 6 tys. osób zarażonych grypą wymagało hospitalizacji, czyli o 47 proc. więcej niż w tym sam okresie rok wcześniej. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie potwierdził 2 przypadki zgonów z powodu powikłań grypy.
- Wiele osób nie potrafi odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu zachorowania na grypę. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Co gorsze, wielu z nich z objawami grypy uczestniczy w życiu publicznym zarażając innych i narażając siebie na powikłania grypowe - ostrzega przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.
Specjalista namawia do szczepień przeciwko grypie, którym nadal można się poddać. - To najskuteczniejsza metoda walki z wirusem grypy i jego ciężkimi powikłaniami, dlatego zachęcamy, aby pracownicy ochrony zdrowia zlecali swoim pacjentom szczepienia - podkreśla prof. Antczak.
Skuteczność szczepień przeciwko grypie sięga 70-89 proc. Częściową odporność przeciwko grypie uzyskuje się już po tygodniu, a całkowitą - po 14 dniach. W Polsce najwięcej zachorowań z powodu grypy jest zwykle w lutym i marcu.
Grypa mylona z przeziębieniem
Grypa nadal często mylona jest z przeziębieniem. Dlatego każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona - twierdzą eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Grypa powoduje groźne powikłania, na które szczególnie narażone są osoby leczące się z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy, a także osoby po 65. roku życia, kobiety w ciąży i dzieci powyżej 6. miesiąca życia.
Dr hab. Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zapewnia, że szczepienia przeciwko grypie chronią przed zachorowaniem zarówno matkę, jak i dziecko. Wykazano, że kobiety w ciąży bardzo dobrze wytwarzają przeciwciała ochronne po szczepieniu. Są one przekazywane przez łożysko do organizmu płodu.
W poprzednim sezonie w sumie 4 mln chorych, 140 zgonów z powodu powikłań
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, w poprzednim sezonie grypowych 2015/2016 na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 4 mln Polaków, o prawie 7 proc. więcej niż w sezonie wcześniejszym. Ponad 16 tys. osób wymagało hospitalizacji, o 32 proc. więcej niż w sezonie 2015/2016.
W minionym sezonie grypowym odnotowano również 140 zgonów z powodu grypy. Głównym tego powodem był wzrost zakażeń wirusem świńskiej grypy A/H1N1, który dominował w zimą 2015/2016.
W nowej szczepionce na sezon 2016/2017 poza szczepem A/California/7/2009 (H1N1) zastosowano również dwa nowe podtypy wirusa grypy: A/Hongkong/4801/2014 (H3N2) oraz B/Brisbane/60/2008. Skład preparatu przeciwko grypie sezonowej co roku rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze