Loterie i konkursy SMS na cenzurowanym. Minister cyfryzacji zapowiada zmiany w prawie

Technologie
Loterie i konkursy SMS na cenzurowanym. Minister cyfryzacji zapowiada zmiany w prawie
PAP/Radek Pietruszka

Wprowadzimy do prawa telekomunikacyjnego daleko idące, przemyślane regulacje chroniące konsumentów przed naruszeniami z tytułu świadczenia usług Premium - zapowiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Chodzi o drogie loterie i konkursy SMS.

- Ten problem był już regulowany w 2011 r. w ramach tzw. stołu bez kantów. Z perspektywy czasu widzimy, że ta rynkowa samoregulacja została częściowo wycofana, a nowe podmioty jej nie przestrzegają. Wydaje się, że sytuacja dojrzała do rozwiązania na drodze ustawowej, ponieważ dobro konsumentów musi być wartością nadrzędną - tłumaczyła Streżyńska.

 

"Stół bez kantów" to nazwa cyklu rozmów z przedstawicielami firm telekomunikacyjnych zorganizowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w 2011 roku. Ich celem było wyeliminowanie nieuczciwych praktyk na rynku usług Premium Rate (loterie i konkursy SMS).

 

Ochrona przed wyciekiem państwowych danych

 

Minister Streżyńska przypomniała, że w najbliższych tygodniach zostaną zakończone prace nad krajową strategią cyberbezpieczeństwa. - Budujemy również rządowy klaster bezpieczeństwa, który będzie w większym niż do tej pory stopniu chronił administrację państwową przed nieuprawnionym wyciekiem danych - dodała.

 

Minister zapewniła, że system dostępności dowodów osobistych przez telefon komórkowy będzie bezpieczny.

 

- Nasze dane nigdzie się nie ruszają z rejestrów, w których bezpiecznie spoczywają. Strata telefonu nie ma wpływu na istnienie tej usługi, a tym bardziej na samo bezpieczeństwo - przekonywała.

 

Podkreślała, że już dzisiaj policja może po numerze PESEL wejść do rejestru i zweryfikować dane osoby, która nie ma przy sobie dowodu osobistego.  - Dostęp do tych danych jest możliwy tylko dla policjanta lub urzędnika na jego urządzeniu, które jest zarachowane i rejestrowane- powiedziała. - Nie ma więc żadnego zagrożenia - dodała.

 

Streżyńska dodała, że resort cyfryzacji jeszcze w tym roku będzie pracował na dostosowaniem polskiego prawa do rozporządzenia o ochronie danych osobowych przyjętego przez prawodawstwo unijne.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie