Holendrzy ręcznie policzą głosy w wyborach. Boją się rosyjskich hakerów

Świat
Holendrzy ręcznie policzą głosy w wyborach. Boją się rosyjskich hakerów
pixabay/shuman/CC0 Public Domain

Z obawy, że przestarzały system informatyczny może łatwo paść ofiarą hakerów, holenderskie władze ogłosiły, że liczenie głosów w najbliższych wyborach parlamentarnych będzie się odbywać ręcznie. Wskazano na ryzyko ataku ze strony Rosji.

W liście do parlamentu (Stanów Generalnych) minister spraw wewnętrznych Ronald Plasterk napisał, że "nie można pozwolić, by cokolwiek położyło się cieniem na wynikach wyborów".

 

- Doniesienia w ostatnich dniach o słabych punktach w naszych systemach skłaniają do pytań o możliwość manipulacji wynikami - dodał Plasterk.

 

W rozmowie ze stacją telewizyjna RTL wyjaśnił, że zagrożenie może płynąć z Rosji. - Istnieją wskazówki, że Rosjanie mogliby być zainteresowani. W kolejnych wyborach musimy polegać na starym dobrym papierze i piórze - wyjaśnił.

 

Obawy przed ingerencją z zewnątrz w procesy wyborcze

 

W dotychczasowym systemie głosy były liczone ręcznie w lokalach wyborczych, a następnie przesyłane do komisji szczebla gminnego, gdzie podliczanie wyników odbywało się już z użyciem systemu informatycznego. Ten sam system był wykorzystywany następnie do obliczania wyników na poziomie okręgów i całego kraju.

 

Teraz na każdym szczeblu głosy mają być liczone ręcznie. Szef MSW wyraził przekonanie, że nie zabierze to więcej czasu niż zwykle.

 

RTL informował wcześniej, że oprogramowanie do liczenia głosów było rozsyłane do komisji na płytach CD-ROM i instalowane na przestarzałych komputerach podłączonych do internetu - co eksperci od cyberbezpieczeństwa uznają za szczególnie niebezpieczne.

 

Agencja AP pisze, że decyzja Holendrów pokazuje, jak silne są w Europie obawy przed ingerencją z zewnątrz w procesy wyborcze. W tym roku poza Holandią ważne wybory odbędą się wiosną we Francji (prezydenckie) i jesienią w Niemczech (parlamentarne).

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie