Zderzenie drona z samochodem na autostradzie. Będzie zaostrzenie przepisów

Świat
Zderzenie drona z samochodem na autostradzie. Będzie zaostrzenie przepisów
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Flickr/Pato Novoa/CC BY 2.0

Dron, który uderzył samochód na niemieckiej autostradzie A99 nieopodal bawarskiego Germering, ważył ponad kilogram. Na skutek zderzenia został uszkodzony przód samochodu. Kobiety, które nim jechały, nie doznały obrażeń. Po tej kolizji Niemcy zamierzają zaostrzyć przepisy. Politycy uznali, że coraz więcej bezzałogowych pojazdów latających wymyka się spod kontroli i stanowi zagrożenie.

Dron znajdował się na jezdni. Wiadomo, że wystartował z monachijskiej dzielnicy Neuaubing oddalonej o kilka kilometrów od miejsca wypadku. Operatorem drona był 51-letni Monachijczyk, który zgłosił się na komendę po apelu policji.

 

Właściciel stracił drona z pola widzenia

 

Jak wynika z jego zeznań, z powodu awarii technicznej lub błędu w obsłudze dron odleciał, a jego właściciel stracił go z pola widzenia. O tym, że wylądował na autostradzie, mężczyzna dowiedział się na komendzie. Policja wszczęła przeciwko 51-latkowi dochodzenie pod zarzutem niebezpiecznego zakłócenia ruchu drogowego.

 

Drony cieszą się w Niemczech rosnącą popularnością. Niemiecki Urząd Kontroli Ruchu Lotniczego (DFS) ocenia, że w całym kraju jest w użyciu kilkaset tysięcy tych urządzeń latających.

 

Obowiązkowa rejestracja modeli powyżej 250 gramów


W ubiegłym roku piloci samolotów wypatrzyli 64 takie obiekty i zgłosili do DFS, rok wcześniej, w 2015 r., było ich 14. Dlatego rząd Niemiec przygotował projekt rozporządzenia, które przewiduje zaostrzenie przepisów dla różnych modeli dronów i ujednolicenie ich w całym kraju. Przewiduje on m.in. nałożenie obowiązku rejestrowania wszystkich modeli ważących powyżej 250 gramów. Drony te otrzymają plakietkę, na której będzie widnieć imię i nazwisko właściciela.


"Prawo jazdy" dla małych obiektów latających


Drony ważące ponad dwa kilogramy będą wymagały wręcz posiadania wiedzy o przepisach ruchu lotniczego. Wystarczy w tym celu przedstawienie licencji pilota lub zdanie egzaminu w miejscu wskazanym przez Federalny Urząd Lotnictwa Cywilnego. Urząd ten ma w przyszłości wydawać pozwolenia na obsługę dronów o wadze od pięciu kilogramów oraz na stosowanie ich w nocy.


Już teraz istnieje w Niemczech szereg stref zakazu lotów dla dronów, na przykład w pobliżu portów lotniczych. Projekt rządowy uwzględnia wszystkie te przepisy, które dotychczas w każdym kraju związkowym były tylko częściowo stosowane. Jak podkreślają eksperci, operator drona musi mieć z nim stały kontakt wzrokowy w czasie zabawy lub pracy.

 

Lista miejsc z zakazem lotów


W przygotowaniu jest też lista miejsc, w których bezzałogowym maszynom nie wolno latać. Chodzi o zakłady karne, posterunki i komendy policji, remizy strażackie oraz miejsca, gdzie zbierają się tłumy ludzi, pewne instytucje publiczne oraz parki i obszary objęte ochroną przyrody. Zakaz lotów dla dronów obejmie też grunty, na których znajdują się prywatne nieruchomości, chyba, że na taką lotnicza operację zezwolą ich właściciele.


Deutsche Welle

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie