"To nie jest wojna, tylko uporządkowanie". Karczewski o zmianach w sądownictwie

Polska

- Cały czas zgłaszają się do mnie ludzie, którzy są niezadowoleni z tego jak działa wymiar sprawiedliwości w Polsce - powiedział w programie Graffiti marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując zapowiadane przez Zbigniewa Ziobrę zmiany w systemie sadownictwa. - Część sędziów również uważa, że wymiar sprawiedliwości powinien być zmodernizowany, i my to robimy - dodał marszałek Senatu.

Jedna ze zmian zapowiadanych przez ministra sprawiedliwości ma dotyczyć Krajowej Rady Sądowniczej. Zmienić miałyby się zasady działania i wyłaniania członków KRS.

 

"Były, są i będą niezależne"

 

Sama Rada stwierdziła wczoraj, że projekt zmian przepisów jest niekonstytucyjny. Również część ekspertów uważa, że zmiany które proponuje PiS mogą doprowadzić do braku niezależności sądów.

 

- Absolutnie nie. Sądy były, są i będą niezależne" - zapewnił Karczewski.

 

Pytany przez prowadzącego Dariusza Ociepę o szczegóły, czyli dlaczego 15 sędziów wchodzących w skład KRS ma być wybieranych przez posłów, a nie tak jak dotychczas przez środowisko sędziowskie Karczewski zalecił cierpliwość. - Ja nie chcę w tej chwili komentować i wypowiadać się na temat zapowiadanych zmian - powiedział. - Zobaczymy jakie one będą. Do tego jeszcze daleka droga - dodał.

 

Marszałek zapewnił również, że sędziowie nie musza bać się o utratę pracy. - Reformy nie są robione przeciwko komuś. One są robione dla obywateli - zaznaczył Karczewski.

 

Stwierdził też, że wszystkie zmiany proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zarówno te dotyczące edukacji jak i te dotyczące samorządów są natychmiast krytykowane, nie czekając nawet na przedstawienie konkretnych założeń.

 

polsatnews.pl

dk/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie