Rosja: strażnicy sądowi zabrali Nawalnego z biura jego fundacji

Świat
Rosja: strażnicy sądowi zabrali Nawalnego z biura jego fundacji
Facebook/Aleksiej Nawalny

Strażnicy sądowi zabrali we wtorek rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego z biura jego Fundacji Walki z Korupcją, gdzie wcześniej przyszli razem z policją. Strażnicy powoływali się na polecenie doprowadzenia opozycjonisty na rozprawę sądową.

Nawalny poinformował na swoim mikroblogu na Twitterze, że ma być przewieziony do moskiewskiego zarządu służby straży sądowej. Tam zapadnie decyzja, czy strażnicy zabiorą go na rozprawę przed sądem w Kirowie, czy też będzie mógł tam pojechać samodzielnie - powiedziała rzeczniczka opozycjonisty Kira Jarmysz portalowi RBK. Nawalny informował wcześniej, że ma już wykupiony bilet lotniczy do Kirowa, gdzie w środę odbędzie się rozprawa.

 

Sędzia zgodził się w poniedziałek z wnioskiem prokuratury, by Nawalnego i oskarżonego razem z nim Piotra Oficerowa doprowadzić przymusowo na rozprawę. Sędzia powoływał się na fakt, że obaj dwukrotnie nie stawili się na procesie. Oficerow został w poniedziałek wieczorem hospitalizowany w Moskwie z powodu złego samopoczucia. Później wypisano go ze szpitala.

 

Pięć lat kolonii karnej

 

Nawalny ocenił w poniedziałek, że działania sądu mają na celu jak najszybsze wydanie wyroku w sprawie, którą sąd rozpatruje ponownie, w następstwie decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) i rosyjskiego Sądu Najwyższego.

 

W 2013 roku sąd w Kirowie skazał Nawalnego na pięć lat kolonii karnej za defraudację funduszy z państwowej spółki Kirowles. Później karę zawieszono. W listopadzie 2016 roku po decyzji ETPCz, który orzekł, że Rosja naruszyła prawa Nawalnego do uczciwego procesu, rosyjski Sąd Najwyższy nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy, uchylając wyrok z 2013 roku.

 

Chciał kandydować na prezydenta

 

W grudniu zeszłego roku Nawalny ogłosił, że ma zamiar kandydować w wyborach prezydenckich w Rosji w 2018 roku. Bierne prawo wyborcze opozycjonista odzyskał właśnie dzięki uchyleniu wyroku z 2013 roku. Ponowny proces przed sądem w Kirowie rozpoczął się na początku grudnia. W minionym tygodniu adwokaci opozycjonisty zarzucili sędziemu, że przyspieszył przebieg rozpraw i wyrazili przypuszczenie, że wydane zostało polecenie, by Nawalny i Oficerow otrzymali wyroki skazujące.

 

Nawalny - adwokat, bloger i bojownik z korupcją - to jeden z przywódców protestów w Moskwie w 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. We wrześniu 2013 roku opozycjonista uczestniczył w wyborach mera Moskwy, ustępując tylko obecnemu merowi Siergiejowi Sobianinowi.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie