Fotografie i dokumenty byłej więźniarki. Nowe zbiory muzeum na Majdanku

Polska
Fotografie i dokumenty byłej więźniarki. Nowe zbiory muzeum na Majdanku
Państwowe Muzeum na Majdanku/YouTube.com

Dokumenty, fotografie i przedmioty osobistego użytku należące do Heleny Pawluk trafiły do Państwowego Muzeum na Majdanku. Przekazał je wnuk byłej więźniarki. Materiały przedstawiają trzy etapy jej życia - przedwojenny, z lat okupacji i powojenny. - Są także cennym źródłem wiedzy o przedwojennym Lublinie - mówi Anna Wójcik z Państwowego Muzeum na Majdanku.

- Najcenniejszym dokumentem jest akt oskarżenia, który wniesiono za udzielenie pomocy więźniowi Majdanka w ucieczce - mówi Anna Wójcik, pracownik muzeum.


23 października 1943 roku Pawluk została aresztowana za pomoc w ucieczce z Majdanka żydowskiemu więźniowi, dr. Naumowi Pryłuckiemu. Ukrywała go przez 5 dni.

 

Przetrwała niewolę


Z karą śmierci osadzono ją w obozie na Majdanku, a 7 stycznia 1944 roku przeniesiono do więzienia na Zamku Lubelskim. Przetrwała niewolę, więzienie opuściła 22 lipca 1944 roku. Pawluk zmarła w Warszawie w 1994 roku. Zgodnie z życzeniem została pochowana na "starych" Powązkach.
 

Helena Pawluk (z domu Błeszyńska) urodziła się w 1899 roku w Chmielu. Dzieciństwo i młodość spędziła w Lublinie.


Uczyła się w Żeńskim Gimnazjum Filologicznym Heleny Czarnieckiej, później studiowała na Wydziale Prawa i Nauk Ekonomiczno-Społecznych Uniwersytetu Lubelskiego. W czasie niemieckiej okupacji była zaangażowana w działalność konspiracyjną.


"Harcerka z krwi i kości, z zasadami"

 
Dokumenty, które trafiły do muzeum to także historia uczennicy, harcerki, studentki.


- Harcerka z krwi i kości, z zasadami. Myślę, że zasługuje na upamiętnienie - wspominała ją krewna, Danuta Pawluk.


Najstarszym dokumentem w kolekcji jest legitymacja szkolna wystawiona 2 października 1916 roku przez Helenę Czarniecką, przełożoną Żeńskiego Gimnazjum Filologicznego w Lublinie.


Wśród zbiorów znalazły się też grypsy wysyłane z obozu na Majdanku czy ręcznie uszyta saszetka, w której przechowywała papier listowy, koperty i znaczki. W sumie muzeum wzbogaciło się o ponad 100 fotografii i przedmiotów osobistych.


Za swoją działalność oraz zasługi Helena Pawluk otrzymała m.in. Krzyż Oświęcimski, Medal Zwycięstwa i Wolności oraz Odznakę Grunwaldzką.

 

 

 

polsatnews.pl

mta/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie