Pomysł Rosjan na obejście sankcji dla sportowców - występy pod flagą Białorusi

Świat
Pomysł Rosjan na obejście sankcji dla sportowców - występy pod flagą Białorusi
Wikimedia.org

Deputowany "Jedinoj Rossii" do Dumy Państwowej Rosji Jewgienij Fiodorow zwrócił się do prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o przeprowadzenie wstępnych konsultacji dotyczących możliwości występów rosyjskich lekkoatletów w barwach Białorusi na międzynarodowych imprezach sportowych. To pomysł parlamentarzysty na obejście sankcji nałożonych na rosyjskich sportowców po aferach dopingowych.

Rosyjski polityk przypomniał, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zabroniło występowania rosyjskim sportowcom startowania w barwach swojej reprezentacji. Jednak tym, którzy osobiście nie byli zamieszani w aferę dopingową, pozostawiono prawo do występowania pod inną flagą.


"Uwzględniając obowiązujący status Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, proszę Pana o rozpoczęcie wstępnych konsultacji na temat możliwości występowania rosyjskich lekkoatletów na zawodach międzynarodowych pod flagą Republiki Białoruś do chwili odwołania wyżej wymienionego zakazu Międzynarodowego Zrzeszenia Federacji Lekkoatletycznych" - napisał Fiodorow do białoruskiego prezydenta, który stoi też na czele Narodowego Komitetu Olimpijskiego swojego kraju.


W odpowiedzi na listopadowe sankcje IAAFA, która zawiesiła członkostwo Rosji w swoim gronie, na początku stycznia kilkoro rosyjskich lekkoatletów poprosiło Międzynarodowy Komitet Olimpijski o udzielenie im zgody na starty pod neutralną flagą. Wśród wnioskodawców był m.in. mistrz świata w biegu przez płotki Siergiej Szubienkow.


belsat.eu, lenta.ru

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie