PIT za ubiegły rok wypełni i rozliczy urząd skarbowy. Rząd proponuje zmiany w ustawie

Biznes
PIT za ubiegły rok wypełni i rozliczy urząd skarbowy. Rząd proponuje zmiany w ustawie
pixabay/jarmoluk/CC0 Public Domain/

Rząd zaakceptował zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według nich urząd skarbowy będzie mógł sporządzić zeznanie podatkowe za podatnika PIT za 2016 rok ( i potem za kolejne lata ) wraz odliczeniami. Jednocześnie ma być uchylony przepis, na podstawie którego płatnicy, czyli firmy, rozliczali podatek za swoich pracowników (oznacza to rezygnację z formularza PIT-12).

Według projektu urzędy skarbowe będą przygotowywać zeznania podatkowe dla osób rozliczających się indywidualnie i wspólnie z małżonkiem oraz osób samotnie wychowujących dzieci.


Urząd dokona rozliczenia podatku PIT za dany rok – na podstawie złożonego wniosku oraz informacji od płatnika lub organu rentowego o dochodach podatnika.  Na sporządzenie zeznania podatkowego skarbówka będzie miała maksymalnie 5 dni roboczych od daty złożenia wniosku przez podatnika.


Po tych 5 dniach każdy kto zdecyduje się na taka formę rozliczenia otrzyma e-mailem informację, że urząd skarbowy przygotował zeznanie. Tak przygotowane zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić. Jeżeli nie zrobi się nic do upływu terminu złożenia zeznania, będzie ono ważne automatycznie.


Wnioski elektroniczne, także za pośrednictwem banków

 

Wniosek do urzędu skarbowego trzeba będzie składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej systemu teleinformatycznego administracji skarbowej lub przez portal podatkowy albo za pośrednictwem banków.

 

„Będzie go można podpisać: podpisem kwalifikowanym; profilem zaufanym; kwotą przychodu wykazaną w zeznaniu podatkowym za rok poprzedni; przy użyciu danych uwierzytelniających stosowanych przez bank do weryfikacji posiadacza rachunku bankowego (w przypadku wniosków składanych za pośrednictwem banków)" - głosi komunikat CIR.

 

- Dotąd podatnik sporządzał zeznanie, my kontrolowaliśmy, a teraz będzie na odwrót, my sporządzimy, a podatnik nas skontroluje, jeśli będzie chciał  - stwierdził Tomasz Strąk z resortu finansów.


Ułatwienia dla emerytów i rencistów


Według projektu podatnicy, którzy otrzymują dochody wyłącznie od organów rentowych i nie korzystają z żadnych odliczeń, czyli emeryci i renciści, będą mogli złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1 proc. podatku.

 

„Oświadczenie takie wraz z rocznym obliczeniem podatku PIT byłoby traktowane jak zeznanie podatkowe. Oświadczenie podatnik mógłby złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej. Szacuje się, że takich podatników może być nawet 11 mln" - napisano w komunikacie CIR.

 

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie 15 marca 2017 roku. Rozliczenie podatku PIT na nowych zasadach będzie możliwe już w przypadku dochodów uzyskanych w 2016 roku. Wtedy wniosek do urzędu skarbowego o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy trzeba będzie złożyć w okresie od 15 marca do 15 kwietnia 2017 roku.

 

Z kolei emeryci i renciści oświadczenie będą mogli złożyć do 30 kwietnia. Począwszy od 2018 roku wnioski do urzędu skarbowego będzie można składać od 1 stycznia do 15 kwietnia, a oświadczenia - od 1 stycznia do 30 kwietnia.

 

polsatnews.pl, PAP

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!